Aktualności

Policjanci prowadzili w Fordonie w przedszkolu nr 43 akcję”Babciu, dziadku – nie daj się oszukać”

Po raz kolejny policjanci podjęli współpracę z Przedszkolem nr 43 w Bydgoszczy w ramach działań z cyklu „Babciu, dziadku – nie daj się oszukać”. Funkcjonariusze przeprowadzili krótką prelekcję przypominającą seniorom, na jakie przestępstwa mogą być narażeni.

W Przedszkolu nr 43 w Bydgoszczy odbyły się spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, które były okazją do ponownego zaproszenia policjantów w związku z oszustwami na tzw. „wnuczka”. Asp. Szymon Porażyński oraz mł.asp. Sebastian Rink  z ramienia Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy oraz policjanci dzielnicowi z komisariatu w Fordonie przeprowadzili na temat oszustw osób starszych krótką prelekcję przypominającą seniorom na jakie przestępstwa mogą być narażeni. Policjanci omówili zagadnienie przestępstw „na wnuczka” a przede wszystkim mechanizm działania sprawców tego typu przestępstw. Jak zawsze seniorzy nie ukrywają zdziwienia jak funkcjonariusz przedstawia kwoty, jakie sprawcom udaje się wyłudzić od osób starszych.

Pamiętajmy!!! Przestępcy powiedzą wszystko, by zdobyć zaufanie i wzbudzić litość. Dzwoniąc tak umiejętnie prowadzą rozmowę, by potencjalna ofiara była przekonana, że przekazując pieniądze pomaga komuś z rodziny. Ofiarami tego typu przestępstw są starsze osoby. Sprawcy podają się za wnuczka lub innego członka rodziny, a nawet policjanta. Historie, które przytaczają oszuści są najczęściej dramatyczne, np. wypadek samochodowy.

-Najważniejsza jest jednak czujność, telefon do najbliższej rodziny. Zanim cokolwiek zrobimy skontaktujmy się z rodziną, by zweryfikować usłyszane informacje. Nasza czujność uchroni nas od utraty oszczędności niejednokrotnie całego życia. Dlatego policjanci rozmawiają z seniorami przy różnych okazjach. Apelują również do młodych ludzi, aby rozmawiali ze swoimi rodzicami i dziadkami na ten temat. Wyczulali na tego typu telefony od obcych osób proszących o pieniądze, wskazując jednocześnie, że oszuści w perfidny sposób chcą wykorzystać ich życzliwość – informuje podkom. Lidia Kowalska, Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker