Aktualności

Dzień, w którym porwano papieża

Dzień, w którym porwano papieża jest współprodukcją Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Wrocławskiego Teatru Komedia oraz Ślężańskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Sobótce.

To zabawna komedia o tym, jak nowojorski taksówkarz żydowskiego pochodzenia – Sam Leibowitz – przypadkowo porywa papieża. Sam to zwykły obywatel, natomiast papież Albert IV to wyrocznia moralna dla milionów ludzi, człowiek wzbudzający respekt na całym świecie. Ich niecodzienna relacja początkowo może wydawać się z góry skazana na porażkę. Wszak nikt o zdrowych zmysłach nie porywa papieża i nie zamyka go… w domowej spiżarni.

Papież okazuje się być skromnym, często wręcz nieśmiałym człowiekiem, który życie w niepotrzebnych zbytkach zamieniłby najchętniej na proste, międzyludzkie relacje. Pozornie groźne okoliczności porwania stają się zaczątkiem międzynarodowej dyskusji o człowieczeństwie, kryzysie wartości i wieloreligijnym świecie, w którym wszyscy powinni znaleźć wspólny mianownik – pokojowe współżycie i tolerancję. W trakcie rozwoju zdarzeń okazuje się, że taka właśnie wizja Sama Leibowitza, niepoprawnego marzyciela i rewolucjonisty, okazuje się tym, czego potrzebuje świat. I nagle staje się faktem.

Dzień, w którym porwano papieża to komedia, ale z przesłaniem, w której obok scen rodem z farsy a nawet slapsticku współistnieją fragmenty refleksyjne, dające do myślenia. Spektakl reżyseruje wybitny izraelski reżyser o polskich korzeniach, umiejący poprzez osobiste doświadczenia i wrażliwość na otaczający nas wieloreligijny świat, znaleźć wspólny, łączący wszystkich humanistyczny mianownik.

Zapraszamy serdecznie na Dzień, w którym porwano papieża. Zapewniamy, że będziecie się Państwo dobrze i szczerze bawić. Mamy nadzieję, że nasz spektakl w takim samym stopniu Was rozbawi jak i skłoni do refleksji. Czy przypadkiem nie śmiejemy się z samych siebie?

Realizatorzy:

przekład – Lucas Adamczyk

reżyseria – Avishai Milstein (Izrael)

scenografia – Wojciech Stefaniak

współpraca scenograficzna – Tomasz Okoński

kostiumy – Maria Duffek-Bartoszewska

video – Tomasz Wolff

realizacja dźwięku i nagrania – Paweł Dobosz

realizacja świateł – Alicja Pietrucka

asystent reżysera – Katarzyna Baraniecka

OBSADA: Katarzyna Baraniecka, Justyna Kacprzycka, Irmina Paruszyńska, Anna Maria Wicka, Radosław Kasiukiewicz, Włodzimierz Matuszak, Niko Niakas, Paweł Okoński, Radosław Smużny, Bartłomiej Sudak

Autor:

Joao Bethencourt urodził się w Budapeszcie, ale większość życia spędził w Brazylii. „Dzień, w którym porwano papieża” jest jedną z jego najlepszych sztuk teatralnych, która dotychczas została zrealizowana w teatrach w 42 krajach, M.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Entuzjastycznie o spektaklu granym w Rzymie pisał dziennik „Osservatore Romano”.

Reżyser:

Avishai Milstein – dramatopisarz, reżyser i tłumacz. Dramaturg w Teatrze Beit-Lessin. Współzałożyciel i pierwszy dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Isra-Drama. Reżyserował we wszystkich znaczących izraelskich teatrach – ostatnio „Matka Teresa umarła” Heleny Edmundson w Teatrze Miejskim w Hajfie i „Filoktet” Heinera Müllera w Teatrze Khan w Jerozolimie. Często reżyseruje w Niemczech m.in. „Morderstwo” Hanocha Levina w Schaubuehne w Berlinie, „Mein Kampf” Taboriego i „Kupca weneckiego” Szekspira we Freiburgu, swój tekst „Miłość rani” w Karlsruhe.

Laureat IZRAELSKIEJ NAGRODY TEATRALNEJ w kategorii NAJLEPSZY REŻYSER – za „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht (2010).

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker