Aktualności

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2019r., Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Orszak wyruszy z Placu Kościeleckich, a zakończy się w hali Łuczniczka. Już po raz szósty, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele OO. Jezuitów. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

Trzej Królowie, którzy pochodzą z różnych stron świata reprezentować będą również trzy pokolenia. Król Afrykański, w rolę którego wcieli się O. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, Król Azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężów i ojców rodzin, natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel dziadków i pokolenia seniorów. Grupa teatralna z KLO w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”, a po niej królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Tegoroczny scenariusz orszaku będzie nawiązywał do nauczania Jana Pawła II. Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami.

Pochód zostanie ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz Jana Ignacego Paderewskiego, nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W orszak włączą się również reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy. Przemarsz będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego.

Ponad dwa tysiące lat temu trzej królowie, czynnie odpowiedzieli na zapisy biblijne i poszli szukać zapowiadanego Zbawiciela. Idąc w trudzie i znoju, narażając się Herodowi dotarli do Betlejem i złożyli należny hołd Chrystusowi . Oni nie znali drogi która była przed nimi a jednak podjęli się tej pielgrzymki. Dla mnie osobiście mimo, że jest to tylko namiastka tego co kiedyś duchowo przeżyli Mędrcy ze Wschodu, jest to wielka uczta duchowa i możliwość publicznego wyznania przywiązania do Chrystusa”. – Andrzej Barylski, odtwórca króla Kacpra.

Bydgoski Orszak Trzech Króli daje mi poczucie uczestnictwa w czymś ważnym dla miasta i jego mieszkańców. Jest to duże przedsięwzięcie wymagające mnóstwa rąk do pracy i energii, więc ważna jest też dla mnie satysfakcja, która przyjdzie po pomyślnym zakończeniu wydarzenia. Oprócz tego wypróbowanie swoich umiejętności aktorskich przed liczną widownią oraz występ na scenie w obiekcie publicznym są dla mnie istotnymi czynnikami.

W roli Heroda czuje się wyjątkowo, ponieważ jest to postać barwna, pewna siebie, złożona emocjonalnie i dynamiczna. Kwestie króla można interpretować na wiele sposobów, co daje mi pole do manewru podczas odgrywania roli”- Adrian Jarczewski, w roli króla Heroda.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W realizację i przebieg bydgoskiego orszaku jest zaangażowanych się ok 300 osób. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół, oraz grupa teatralna z MDK nr 2. Jak co roku organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker