Aktualności

Kino Jeremi zaprasza na film będący kontynuacją cyklu filmowego MIĘDZY NAMI.

Film biograficzny pt. Obietnica poranka

1 listopada, ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych, Kino Jeremi będzie nieczynne.  W czwartek 8 listopada o godz. 19:00 zapraszamy na wyjątkowy seans realizowany w ramach grantu oświatowego FILMOWY PORTRET ARTYSTY – film biograficzny pt. Obietnica poranka opowiadający o jednym z najbardziej znanych pisarzy XX wieku polskiego pochodzenia – Romainie Garym. Wstęp wolny.

Przed seansem (o godz. 19:00) odbędzie się pokaz teledysku w reżyserii Zbigniewa Mikołejko pt. Mistrz i róża/ Twardowski w Bydgoszczy zrealizowanego w ramach projektu Urzędu Miasta Bydgoszczy „Bydgoszcz Kręci” przez Fundację Czarny Karzeł.

Obietnica poranka, reż. Eric Barbier

Tytuł oryginalny: La promesse de l’aube
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Produkcja: Francja
Obsada: Pierre Niney, Charlotte Gainsbourg, Didier Bourdon
Premiera: 20 lipca 2018
Czas trwania: 2 godz. 11 min

Porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia z Charlotte Gainsbourg w roli głównej! 
Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej. Film Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.
Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.
W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”), a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy, jak Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz czy Piotr Cyrwus.
NAGRODY I FESTIWALE:
2018 – CEZARY – najlepsza aktorka (Charlotte Gainsbourg), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia – nominacje
2018 – Nagrody Lumiere – najlepsza aktorka (Charlotte Gainsbourg) – nominacja
2018 – 24. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan

[opis dystrybutora]

Kino „Jeremi” mieści się w budynku XV LO przy ul. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” 13 (dawniej Berlinga 13). Filmy wyświetlane są w nowoczesnej, klimatyzowanej sali kinowej, dysponującej 82 wygodnymi fotelami kinowymi ustawionymi systemem schodkowym, co zapewnia doskonałą widoczność z każdego miejsca. Sala wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt projekcyjny i nagłaśniający produkcji amerykańskiej o najlepszych obecnie dostępnych na rynku parametrach.

Pełen repertuar i szczegóły na stronie internetowej: www.kinojeremi.liceumxv.edu.pl i na FB: www.facebook.com/KinoJeremiFordon

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker