Aktualności

Od jutra w Bydgoszczy za bilet będzie można zapłacić zwykłą kartą płatniczą

W Bydgoszczy działać będzie najnowocześniejszy system biletowy

Zamiast kasować tradycyjny bilet, będzie możliwość płacenia za przejazd komunikacją miejską swoją kartą płatniczą.  Przyłożenie karty bankowej do kasownika jest równoznaczne ze skasowaniem biletu.  Indywidualny numer transakcji w systemie  będzie  potwierdzeniem jej dokonania  zamiast tradycyjnego biletu papierowego.

 Dzisiejsze  wprowadzenie systemu do elektronicznego  zakupu biletów, to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów oraz dla turystów . System zacznie działać w nocy z wtorku na środę (z 9 na 10 października) – na razie w kilku pojazdach.  Będzie wdrażany stopniowo we wszystkich autobusach i tramwajach. Całość gotowa będzie do końca października. 

Open Payment System, w ramach którego realizowana będzie dystrybucja biletów, to przede wszystkich uproszczenie procesu zakupu uprawnienia do przejazdu komunikacją miejską. Rozwiązania ogranicza się do dwóch kroków :

-wyboru odpowiedniego biletu na dotykowym ekranie

-następnie zbliżenia karty płatniczej do czytnika, które równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu.

Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji

– pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz

– identyfikatora płatności w przypadku kontroli.

Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC.

W okresie wdrażania systemu wszystkie pojazdy bydgoskiej komunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej. 

Zakup biletu w tej formie jest równoznaczny z jego skasowaniem. Kontroler nie będzie mieć dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Za pomocą czytnika dostanie z Systemu Centralnego jedynie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty, która stanowi wyłącznie identyfikator płatności.

Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowych kart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie od pojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne w odniesieniu do biletów czasowych umożliwiających pasażerom przesiadki. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker