Aktualności

Wracajmy bezpiecznie… nie tylko z wakacji

Tegoroczne wakacje za parę dni dobiegną końca. Jest to czas wzmożonych powrotów. Przypominamy wszystkim by dbać o własne bezpieczeństwo m.in. poprzez zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez dorosłych i młodzież oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym tzw. „podstawce” powinno być zadaniem intuicyjnym. Jak wielkim błędem jest lekceważenie obowiązujących przepisów dotyczących przewożenia osób w pojeździe dowiadujemy się zwykle w dramatycznych okolicznościach, gdy na naukę jest już za późno. Warto więc pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest zbyt cenne. Jako kierowcy zadbajmy aby nie stwarzać ryzyka dla siebie i naszych pasażerów.

Z pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem obowiązany jest korzystać zarówno kierujący jak i pasażerowie. Obowiązek ten nie dotyczy m.in:

  • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
  • kobiety o widocznej ciąży,
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Przepisy dotyczące przewozu samochodem dzieci mówią, iż w samochodzie osobowym, ciężarowo-osobowym i ciężarowym dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest wykroczeniem, za które m.in grozi mandat karny zarówno dla kierującego jak i pasażera. Niestety częstokroć na mandat ten jest już za późno.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który może uratować nam życie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker