Aktualności

Wracajmy bezpiecznie… nie tylko z wakacji

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Tegoroczne wakacje za parę dni dobiegną końca. Jest to czas wzmożonych powrotów. Przypominamy wszystkim by dbać o własne bezpieczeństwo m.in. poprzez zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez dorosłych i młodzież oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym tzw. „podstawce” powinno być zadaniem intuicyjnym. Jak wielkim błędem jest lekceważenie obowiązujących przepisów dotyczących przewożenia osób w pojeździe dowiadujemy się zwykle w dramatycznych okolicznościach, gdy na naukę jest już za późno. Warto więc pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest zbyt cenne. Jako kierowcy zadbajmy aby nie stwarzać ryzyka dla siebie i naszych pasażerów.

Z pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem obowiązany jest korzystać zarówno kierujący jak i pasażerowie. Obowiązek ten nie dotyczy m.in:

  • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
  • kobiety o widocznej ciąży,
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Przepisy dotyczące przewozu samochodem dzieci mówią, iż w samochodzie osobowym, ciężarowo-osobowym i ciężarowym dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest wykroczeniem, za które m.in grozi mandat karny zarówno dla kierującego jak i pasażera. Niestety częstokroć na mandat ten jest już za późno.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który może uratować nam życie.

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker