Aktualności

Cmentarz przysypany śmieciami, ale z pamiątkową tablicą!

Na początku grudnia pomiędzy blokami na ulicy Samotnej w bydgoskim Fordonie pojawił się obelisk upamiętniający fakt, że w tym miejscu znajdował się cmentarz żydowski. Mieszkańców bulwersuje to, że nadal znajdują się wkoło sterty śmieci oraz butelek po alkoholu.

Na tablicy widnieje napis w dwóch językach:
W tym miejscu znajdował się cmentarz gminy żydowskiej w Fordonie założony w I połowie XVIII wieku zlikwidowany przez okupanta niemieckiego podczas II Wojny Światowej.

– Wielokrotnie prosiliśmy różne instytucje, aby szczątki ludzkie, które tutaj spoczywają przenieść w godniejsze miejsce. W tutejszej piaskownicy nie raz dzieciom udało się wykopać fragmenty szkieletów. Mieliśmy nadzieję, że teraz jak stanęła tablica to coś się zmieni. Niestety przybyło tylko śmieci. To wstyd, bo Fordon kiedyś był żydowskim miasteczkiem i pokazuje to tylko jaki mamy szacunek dla swoich przodków. Ja sama próbowałam posprzątać ten teren, ale następnego dnia było jeszcze więcej butelek. Nie wiem kiedy znów spróbuję tu posprzątać zali się Elżbieta, mieszkanka ulicy Samotnej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker