Aktualności

Tu krzyż, a tam szkło

Pośpiech na wielu fordońskich skrzyżowaniach jest fatalnym doradcąmówią instruktorzy jazdy.

Sprawdziliśmy, gdzie kierowcy w Fordonie powinni najbardziej uważać. Czarne punkty często wskazują przydrożne krzyże oraz rozbite reflektory. Z policyjnych statystyk wynika, że coraz niebezpieczniej robi się między innymi na skrzyżowaniu Fordońskiej z ul. Wiślaną. Wielu kierowców nie jest w stanie sprawnie skręcić z podporządkowanej drogi w stronę centrum. – Ten manewr powinni wykonywać kierowcy z dobrym refleksem. Fordońską sunie bardzo często sznur samochodów i czasami trzeba bardzo długo odczekać na możliwość skrętu w lewo. Najlepiej byłoby zakazać takiego manewru i kierować pojazdy na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przy Łowickiej twierdzą zmotoryzowani fordonianie.W ubiegłym roku odnotowaliśmy tam tylko 1 kolizję. W pierwszym półroczu tego roku mamy już 5 zdarzeń. Wciąż bardzo niebezpieczne są skrzyżowania Akademickiej z Korfantego i Kaliskiego. W ubiegłym roku doszło tam odpowiednio do 9 i 7 kolizji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkie incydenty są zgłaszane przez kierowcówwyjaśnia Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego KWP Bydgoszcz.

Z czego wynikają te zdarzenia? – Moim zdaniem, wyłącznie z presji czasu. Widoczność na tych skrzyżowaniach jest dobra. Jednak duże natężenie ruchu i związany z tym długi czas oczekiwania na włączenie się do ruchu powoduje u części kierowców ryzykowne manewry. Pośpiech to tymczasem fatalny doradca za kierownicąocenia właściciel szkoły jazdy Kabrio, Rafał Rogalski.  Zdaniem kierowców, warto też szczególnie uważać na przecięciu się Pelplińskiej i Orląt Lwowskich. Proste wloty zachęcają do szybkiego wjazdu na skrzyżowanie. W ubiegłym roku doszło tam jednak do jednego groźnego wypadku i 3 kolizji. W tym roku mundurowi odnotowali już, na szczęście, tylko jedno zdarzenie. Często widać tam rozbite kawałki samochodowych reflektorów. Część bydgoszczan życzyłaby tam sobie sygnalizacji świetlnej. Ułatwiłaby ona także drogę do szkoły uczniom.  O czarnych punktach w Fordonie ostrzegają kierowców na Fordońskiej, Lewińskiego, Brzechwy i Wyzwolenia krzyże. Na tej ostatniej ulicy zginął wiosną, między innymi, motocyklista. O tej tragedii przypomina krzyż z zawieszonym kaskiem.
 
Część niebezpiecznych skrzyżowań zniknie w ciągu najbliższych dwóch lat wraz z budową linii tramwajowej. – Przebudowane zostaną skrzyżowania Akademickiej z Korfantego i Kaliskiego. To samo czeka krzyżówki Andersa z Kleeberga, Wolną oraz Wyzwolenia – wyjaśnia rzecznik ZDMiKP, Krzysztof Kosiedowski.Zamierzamy także zlikwidować możliwość wyjazdu z ul. Wiślanej w lewo. Jednak, do wprowadzenia tej zmiany konieczne jest dokończenie układu drogowego budowanego przez koncern IKEA. Na razie kończy się pierwsza część tej inwestycji, czyli połączenie pomiędzy Łowicką i Wiślaną. Warto jednak dodać, że na Wiślanej za część wypadków odpowiadają lekkomyślne zachowania pieszych, którzy nie zawsze korzystają z bezpiecznej kładki.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker