Styl życia

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Dowiedz się jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

W rozpoznawaniu objawów uzależnienia od alkoholu u partnera lub partnerki kluczowe jest uważne obserwowanie zachowań i zmian, które mogą świadczyć o problemie. Doświadczony terapeuta podkreśla, że istotne jest zrozumienie, iż osoby uzależnione często starają się ukryć swoje nałogi, co może sprawić, że bliscy nie dostrzegą problemu przez długi czas.

Upalny dzień siedzicie ze znajomi, śmiejecie się. Partner / partnerka otwiera kolejne piwo. Rano kac, ciężka głowa i żartobliwe komentarze: ty alkoholiku! Inna sytuacja: Powrót partnera / partnerki do domu po pracy, chwila relaksu, szklanka wypełniona bursztynową szkocką. Nadużycie czy uzależnienie? Często ocena nie jest tego taka prosta!

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Pierwszym sygnałem, na jaki należy zwrócić uwagę, są nagłe zmiany w zachowaniu partnera. Mogą to być gwałtowne zmiany nastroju, drażliwość, agresja lub też, przeciwnie, apatia i wycofanie. Partner uzależniony może unikać spotkań rodzinnych i towarzyskich, stając się coraz bardziej odizolowany. Istotne jest również obserwowanie wzorca picia alkoholu – jeśli partner zaczyna spożywać większe ilości alkoholu, a picie staje się dla niego priorytetem nawet w sytuacjach, w których wcześniej tego nie robił, może to być alarmujący sygnał.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest regularne picie alkoholu w dużych ilościach, a także trwanie w tym nawyku pomimo konsekwencji zdrowotnych, finansowych czy społecznych. Osoba uzależniona może również wykazywać trudności w kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu oraz niezdolność do zaprzestania picia mimo prób.

Warto również zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne, takie jak regularne dolegliwości fizyczne, problemy ze snem czy nagłe zmiany w wyglądzie, np. utrata wagi, opuchlizna twarzy czy problemy skórne. Te objawy mogą wskazywać na zaawansowane stadium uzależnienia od alkoholu.

W przypadku podejrzenia uzależnienia u partnera, istotne jest odpowiednie podejście do tematu. Wspieranie partnera w drodze do zdrowia wymaga empatii, cierpliwości i zrozumienia. Dobrze jest otworzyć rozmowę na temat problemu, wyrażając swoje obawy i oferując wsparcie.

Alkoholizm: objawy
– Głód alkoholowy (przymus, pragnienie spożycia).
– Klinowanie (łagodzenie negatywnych konsekwencji spożycia przez kontynuację picia).
– Brak kontroli przy sięganiu po substancję (alkohol).
– Opór przy powstrzymywaniu się od picia.
– Porzucanie zainteresowań, aktywności, które zawsze sprawiały nam radość na rzecz alkoholu
– Spożycie pomimo szkód, które to wywołało/wywołuje (choroby, nadciśnienie, urazy, konflikty rodzinne)

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? 

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest skomplikowanym i wymagającym procesem, który najlepiej przeprowadzać w specjalistycznym ośrodku terapeutycznym, takim jak Moje Życie. Taka forma terapii oferuje kompleksowe podejście do problemu, skupiając się zarówno na fizycznych, jak i psychologicznych aspektach uzależnienia.

W ośrodku terapeutycznym, pacjent ma możliwość uczestniczenia w intensywnym programie terapii, który obejmuje zarówno sesje indywidualne, jak i grupowe. W ramach terapii indywidualnej, terapeuci pomagają zidentyfikować przyczyny uzależnienia, rozwijać strategie radzenia sobie z pokusami oraz pracować nad poprawą samooceny i motywacji do zmiany. Sesje grupowe, z kolei, umożliwiają dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami borykającymi się z podobnymi problemami, co tworzy poczucie wspólnoty i wzajemnego wsparcia.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień 

Ośrodek Moje Życie oferuje również terapię rodzinną, która jest niezwykle ważnym elementem procesu zdrowienia. Współpraca z bliskimi osobami może pomóc pacjentowi w odbudowaniu relacji i stworzeniu stabilnego, wspierającego środowiska, co jest kluczowe dla długotrwałego sukcesu terapii.

Ponadto, w ośrodku pacjenci mają dostęp do różnorodnych zajęć terapeutycznych, takich jak warsztaty, treningi umiejętności interpersonalnych, a także techniki relaksacyjne i medytacyjne. Tego rodzaju aktywności pomagają w rozwijaniu nowych zainteresowań i zdrowych nawyków, które mogą zastąpić destrukcyjne wzorce związane z piciem alkoholu.

Oprócz standardowych metod terapeutycznych, ośrodek Moje Życie kładzie duży nacisk na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Programy terapeutyczne są dostosowywane do unikalnych potrzeb i sytuacji życiowych pacjentów, co zwiększa skuteczność leczenia.

Należy podkreślić, że terapia w ośrodku Moje Życie to nie tylko leczenie uzależnienia, ale także praca nad poprawą ogólnej jakości życia pacjentów. Terapeuci pomagają pacjentom w rozwijaniu zdrowych nawyków, odbudowie relacji rodzinnych oraz w powrocie do normalnego, satysfakcjonującego życia bez alkoholu.

Jeśli bliska osoba zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, warto rozważyć skierowanie jej na terapię stacjonarną w profesjonalnym ośrodku. Może to być najlepsza decyzja, która zapewni nie tylko skuteczne leczenie, ale także wsparcie i narzędzia potrzebne do trwałej zmiany. Zachęcając partnera do podjęcia takiego kroku, warto podkreślić, że to wyraz troski i miłości oraz chęć wspólnego przezwyciężenia trudności. Wspólna droga do zdrowia i lepszego życia może rozpocząć się właśnie w ośrodku terapeutycznym Moje Życie, który oferuje wszystko, co niezbędne, aby pomóc pacjentowi w powrocie do trzeźwości i pełni życia.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Często osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej pomocy. Terapeuta zaleca zachęcanie partnera do skorzystania z terapii stacjonarnej w specjalistycznym ośrodku, gdzie będzie mógł otrzymać kompleksową opiekę i wsparcie od doświadczonych specjalistów. Może to być trudna decyzja do podjęcia, dlatego ważne jest zachęcanie do podjęcia terapii poprzez wyrażenie miłości, troski i gotowości do wspierania w procesie rekonwalescencji.

Wniosek jest taki, że rozpoznanie i radzenie sobie z uzależnieniem od alkoholu partnera wymaga zrozumienia, cierpliwości oraz odpowiedniego wsparcia. Dążenie do zdrowia i lepszego życia powinno być wspólnym celem, któremu warto poświęcić czas i wysiłek.

 

Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia – Moje Życie
Słoneczna 41, 60-185 Skórzewo
504 437 952

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker