Na sygnale

Policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pn. „Rowerzyści”

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pn. „Rowerzyści”. Były one  ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów.  Są oni obok pieszych najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania pn. „Rowerzyści”. W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę głównie w rejonach skrzyżowań, przejazdów dla rowerów, ścieżek rowerowych i w innych niebezpiecznych miejscach oraz reagowali przede wszystkim na wykroczenia popełniane przez rowerzystów takie jak:

  • przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych i jazda po chodniku,
  • rozmawianie przez telefon i słuchanie muzyki w czasie jazdy,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • brak sygnalizacji manewru skrętu,
  • poruszanie się środkiem jezdni,
  • nieprawidłowy stan techniczny, w tym braki w oświetleniu,
  • kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu.

Celem realizowanych działań była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. Podczas działań policjanci ujawnili 443 wykroczenia rowerzystów, z których najczęstszym wykroczeniem była jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.Po raz kolejny apelujemy do rowerzystów i kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejazdów dla rowerów. Rowerzysta powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od jego zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na drodze może kosztować życie innej osoby!

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker