Na sygnale

Funkcjonariusze z Bydgoszczy rozpracowali grupę nastolatków posługujących się cudzą kartą płatniczą

Policjanci z bydgoskich Wyżyn ustalili i rozliczyli 12 osób do sprawy włamań na konto bankowe. Wśród nich jest 10 nieletnich. Nastolatkowie weszli w posiadanie karty płatniczej. Korzystając z niej kupowali między innymi kebaby, pizze, papierosy i alkohol. Dwóch 16-latków przy zatrzymaniu posiadało amfetaminę. Nastolatkowie przy zakupach korzystali z pomocy osoby pełnoletniej, która usłyszała zarzuty rozpijania małoletnich. Sprawę nastolatków będzie rozpatrywać sąd rodzinny.

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia mieszkanki Bydgoszczy, która na początku marca zawiadomiła policjantów z bydgoskich Wyżyn o utracie karty płatniczej. Z jej relacji wynikało, że ktoś wszedł w jej posiadanie i zaczął dokonywać zakupów. Sytuacja ta trwała dwa dni (27-28.02.2019), aż do momentu zablokowania karty przez pokrzywdzoną. Łącznie zrealizowano kilkadziesiąt transakcji na ponad 1500 złotych.

Kryminalni wpadli na trop podejrzewanego13-latka. Policjanci pojechali do jego miejsca zamieszkania. Tam zastali małoletniego i jego pełnoletniego brata, przy którym znaleźli porcję marihuany. W trakcie przeszukania mieszkania okazało się, że bracia nie byli sami. W szafie ukrywał się 16-latek poszukiwany do umieszczenia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Co więcej, nastolatek miał przy sobie blisko 90 g amfetaminy. Kryminalni ustalili, że w nielegalne transakcje płatnicze zamieszane są osoby małoletnie w wieku od 13 do 16 lat oraz 17 i 18-latek. Grono kolegów przekazywało sobie kartę i kupowało między innymi kebaby, pizzę, papierosy, piwo, wódkę, a także korzystało z usług taksówek. Do kupowania alkoholu i papierosów wykorzystywali uprzejmość starszych kolegów (17 i 18-latka). Funkcjonariusze  łącznie rozliczyli 12 sprawców- informuje kom Przemysław Słomski.

-Śledczy z bydgoskich Wyżyn przedstawili im blisko 60 zarzutów. Okazało się, że samych zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem na konto bankowe przedstawili ponad 50. Średnio każdy z nich usłyszał ich kilka. Dodatkowo 18-latek usłyszał pięć zarzutów związanych z rozpijaniem małoletnich poprzez kupowanie i dostarczanie alkoholu. Ponadto, u dwóch 16-latków policjanci znaleźli amfetaminę (blisko 90 g i 10 g), za co również będą odpowiadać. Materiały sprawy dotyczące 10 małoletnich zostały przekazane do sądu rodzinnego, który zadecyduje o ich dalszym losie. Natomiast 17 i 18-latek będą odpowiadać za swoje postępowanie jak osoby dorosłe. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności– dodaje kom. Przemysław Słomski.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker