Aktualności

Wesołe jest życie staruszków

Osoby starsze stanowią obecnie prawie 14 procent polskiego społeczeństwa. Za 15 lat seniorami będzie 17 procent ogółu ludności w Polsce

 Dowiedziono naukowo, że wdrożenie zasad żywienia profilaktycznego oraz zwiększenie aktywności fizycznej osób starszych wpływa znacząco na poprawę jakości życia. Zasady stosowania wysiłku fizycznego dla seniorów są podobne do reguł opracowanych dla ludzi młodych. Istnieją jedynie pewne różnice co do intensywności ćwiczeń. – Wysiłek powinien zmierzać do wzmocnienia mięśni, poprawy sprawności fizycznej oraz ogólnej wydolności ustroju. Należy przede wszystkim ograniczyć siedzący tryb życia. Przykładem takiej aktywności ruchowej są spacery, marsze, jazda na rowerze i pływanie. Dobre efekty przynosi również wchodzenie po schodach i taniec. Regularna aktywność fizyczna przeciwdziała postępowi chorób układu krążenia. Sprzyja również utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i wpływa na lepsze samopoczucie. Wybierzmy spacer zamiast siedzenie przed telewizorem – radzi dr n. med. Alicja Krakowska, kierownik Zakładu Fizjoterapii WSNoZ.

Jak powinna wyglądać dieta seniora ? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dietetyka, Katarzyny Piekut, pracownika naukowego Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. – Zmniejszenie aktywności fizycznej, choroby i spadek przemiany energii pociągają za sobą zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. U seniorów maleje on aż 20%. Zmniejszone łaknienie przyczynia się bardzo często do wystąpienia niedożywienia białkowo-kalorycznego i groźnych niedoborów. U osób po 60 roku życia dochodzi często do upośledzenia funkcji przewodu pokarmowego. Należy ograniczyć przede wszystkim spożywanie cukru oraz słodyczy. Zaspakajają one uczucie głodu, ale obniżają apetyt na podstawowe posiłki. Podnoszą nam także poziom cholesterolu oraz trójglicerydy.  Zapobieganie niedoborom witaminy D polega na spożywaniu ryb, mleka, jaj i sera. Z kolei brak witaminy B6 powoduje rozdrażnienie, irytację, zmęczenie oraz zawroty głowy. Jest to często związane z przyjmowaniem leków, które hamują jej wchłanianie. Niedobór witaminy B6 może przyczynić się do wystąpienia pobudliwości nerwowej, zmian na skórze i błonach śluzowych, wypadania włosów oraz drętwienie rąk, stóp. Naturalne źródło witaminy B6 to wątroba, drożdże, nasiona pszenicy i żyto. Niedobór witaminy B2 oraz B12 to powoduje zaburzenia czucia i często wpływa na pogorszenie pamięci. W pożywieniu witaminy B2 i B12 to znajdują się wątrobie, nerkach, mięsie, mleku i żółtkach jaj. Niedobór witaminy B1 u seniorów przejawia się zaburzeniami pamięci, stanami depresyjnymi i bólami mięśni. Zapobiec temu możemy spożywając drożdże piwowarskie, otręby zbożowe, płatki owsiane, kaszę gryczaną, groch, fasolę, soję, orzechy, wątrobę i nerki. Najważniejsza w diecie seniorów jest witamina C. Spełnia ona istotną rolę w procesie gojenia się ran oraz wchłanianiu żelaza. Naturalne jej źródło to wszelkiego rodzaju świeże owoce i warzywa. Niedobory kwasu foliowego przyczyniają się do wystąpienie objawów zmęczenia, zaburzania funkcji poznawczych, pamięci, snu oraz depresji. Do niedoboru może dojść w przypadku spożywania wyłącznie gotowanych produktów oraz przyjmowanie bardzo małych ilości warzyw.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker