Na sygnale

Policjanci odnotowali wczoraj 13 przypadków wyłudzenia pieniędzy „na policjanta CBŚ”.

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż w naszym mieście zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Tylko wczoraj bydgoscy policjanci odnotowali 13 przypadków, kiedy próbowano wyłudzić pieniądze od seniorów. Ci na szczęście byli ostrożni i nie dali się oszukać.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Oszuści wyszukują osobę w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta.

Nie inaczej było wczoraj (24.09.18). Bydgoscy policjanci zostali poinformowani o 13 próbach oszustw metodą „na policjanta CBŚ” oraz „na wnuczka”. Na szczęście żadna z osób nie została oszukana. 

54-letnia kobieta, która również odebrała telefon od „policjanta CBŚ” w pierwszej chwili, w trosce o swoje oszczędności, poszła do banku, by wypłacić pieniądze. Gdy się okazało, że nie może tego zrobić „fałszywy policjant”, z którym rozmawiała przez telefon, kazał jej wziąć pożyczkę. Wówczas kobieta zorientowała się, że to próba oszustwa i rozłączyła się.

W drugim przypadku 88-letnia bydgoszczanka usłyszawszy o wypadku córki i potrzebie wpłaty pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych, poszła do banku i wypłaciła pieniądze. Jednak z nimi poszła do komisariatu na Śródmieściu i opowiedziała o całej historii. Wówczas dowiedziała się, że była to próba oszustwa.

-Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

•        997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

podkom. Lidia Kowalska
Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker