Aktualności

Czy w okolicy Fordonu mieszkali ludożercy?

 W Gzinie położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Fordonu przed 25 wiekami uprawiano kultowy kanibalizm. Osada Gzin powstała za czasów kultury łużyckiej, około 500-300 lat p.n.e.

W obrębie dawnego majdanu odkryto 61 jam. Ich głębokość sięgała od 3 do5 m. Znaleziono w nich szczątki ludzkie. Wykopaliska te jednoznacznie świadczą o tym, że uprawiano w tym miejscu kanibalizm kultowy. Mówi prof. Jadwiga Chudziakowa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która w latach 1968-78 kierowała badaniami archeologicznymi

– „Kiedy badaliśmy Gzin, stwierdzenie, że ludność kultury łużyckiej stosowała praktyki kanibalistyczne, przyjmowano to z dużymi oporami. Niezwykłe jest to, że odkryliśmy 61 studniowych jam zawierających szczątki ludzkie, zwierzęce, ceramikę i metale. Świadczy to kanibalizmie kultowym mieszkańców. W okolicy nie było żadnego zagrożenia głodem. W obrębie grodziska odkryliśmy naczynia ustawione na szczątkach ludzkich. Obok leżały różne bransolety, naszyjniki, szpile. To miejsce, wydaje mi się szczególne chociażby ze względu na rytuał, który był tam praktykowany” – dodaje prof. Jadwiga Chudziakowa.

O wielkości grodziska w Gzinie najlepiej świadczą zachowane do dziś czworoboczne wały. Góra, na której znajdował się gród obronny, do dziś zadziwia swą formą. Potężny półkolisty wał ziemny o wysokości 11 metrów poprzedzony był suchą fosą. Była to na owe czasy twierdza nie do zdobycia.  Zabudowa długiego na 180 metrów majdanu składała się z drewnianych domów. Budowle mieszkalne ulokowane były pod wałami. Środek grodu pozostawał pusty. Było to idealne miejsce do odbywania zgromadzeń i kultywowania obrzędów. Ustawienie osieków dawało doskonałą możliwość obrony na wypadek niespodziewanego ataku. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1968-69 wykazały pozostałości skrzynkowej konstrukcji wałów. W jamach paleniskowych odkryto liczne kości ludzkie oraz przedmioty użytkowe.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker