SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku

Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników

ul. Bołtucia 5, 85-791 Bydgoszcz

Proboszcz Jan Andrzejczak

proboszcz@mbkm.pl

Ulice należące do parafii:
Albrychta, Bartłomieja z Bydgoszczy, Berlinga, Bielawskiego, Bołtucia, Brzęczkowskiego, Ks. Brzóski, Chłodzińskiego, Chrzanowskiego, Drygałowej, Fiedlera, Frydrycha, Gierczak, Gordona, Grussa, Jasiniecka, Jędruszka, Kaczmarczyka, Kleeberga, Kleina, Kocerki, Konfederatów Barskich, Kulpińskiego, Krysiewiczowej, Kulmatyckiego, Lehmana, Licznerskiego, Łabendzińskiego, Łochowskiego, Majtkowskiego, Mielczarskiego, Monte Cassino, Nieduszyńskiego, Nowickiego, Pawła z Łęczycy, Piechockiego, Piórka, Piwnika Ponurego, Pod Skarpą, Połukarda, Sosnowskiego, Sucharskiego, Stamma, Staszewskiego, Szymana, Teski, Thommee, Ks. Trybowskiego, Twardzickiego, Tychoniewicza, Wańkowicza, Wielicza, Wiszniewskiego, Witeckiego, Żemojtela

Transmisja mszy świętej online

Obejrzyj transmisję online z fordońskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Msze św.
w niedziele i święta: 700;830;1000;1130;1300; 1700*;1830 ;2000
Msze św.
w dni powszednie: 700;830;1700***; 1830



Publikacje na temat Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników

Historia parafii

Starania o budowę kościoła sięgają początku lat 80. XX wieku, po zapoczątkowaniu budowy nowej dzielnicy mieszkaniowej Bydgoszczy planowanej na 80 tys. osób.Parafię erygował biskup Marian Przykucki – ordynariusz chełmiński z dniem 7 października 1983. Była to pierwsza parafia na terenie „Nowego Fordonu”, która do 1985 r. skupiała wszystkich nowych mieszkańców rozrastającej się dzielnicy.

Do roku 1991 użytkowano tymczasową, murowaną kaplicę, po czym nabożeństwa przeniesiono do nowo wybudowanego kościoła. Świątynię wzniesiono w latach 1987–1991, a jej konsekracja przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego odbyła się w rocznicę dziesięciolecia parafii 7 października 1993. W latach 1986–1988 oddano do użytku również dom katechetyczny z plebanią.

W 1992 po reformie administracyjnej kościoła, jaką przeprowadził Jan Paweł II, wszystkie sześć parafii fordońskich, w tym Matki Boskiej Królowej Męczenników zmieniły przynależność diecezjalną: z diecezji chełmińskiej do gnieźnieńskiej, w której od XVIII w. znajdowały się pozostałe parafie na terenie miasta Bydgoszczy.

Proces budowy kościoła został zakończony w 1994, kiedy arcybiskup Henryk Muszyński poświęcił kaplicę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Odtąd działania twórcze i budowlane dotyczyły w coraz większym stopniu otoczenia świątyni, zwłaszcza wykorzystania Doliny Śmierci i postawionego tam pomnika do uroczystości religijnych i patriotycznych.

Świątynia ma od lat wyrazisty charakter. To naturalne miejsce spotkań kombatantów, rodzin poległych podczas II wojny światowej, osób, którym bliska jest tematyka martyrologii. Gromadzi też setki młodych, dzięki prężnej działalności Fundacji Wiatrak. W 2000 rozpoczęto budowę w sąsiedztwie kościoła Domu Jubileuszowego Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. Od 2001 z udziałem wspólnot z parafii organizowane jest misterium męki Pańskiej w Bydgoszczy.

Kościół, parafia, sanktuarium wraz z Doliną Śmierci, Kalwarią Bydgoską, Domem Jubileuszowym, fundacją „Wiatrak” oraz duszpasterstwem akademickim „Martyria” stanowi obecnie prężne centrum kulturalne i religijne obejmujące nie tylko dzielnicę Fordon, a również całe miasto.

25 marca 2014 biskup Jan Tyrawa ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu świątyni do godności bazyliki mniejszej.

A moze zainteresuje Cię kościół w Ciechocinku