inne

Nadmierny stres a niedobór magnezu – czy zdenerwowanie może być efektem nieprawidłowej diety?

Masz stresujący okres w pracy, w szkole lub w domu? To normalne – każdy z nas musi mierzyć się z trudnymi sytuacjami. Niestety, stres towarzyszący takim wydarzeniom negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Czy wiesz, że nadmierna nerwowość i uczucie niepokoju mogą świadczyć o tym, że nasz organizm potrzebuje więcej magnezu?

Zmagasz się z przewlekłym stresem? Być może brakuje Ci magnezu!

Stres to normalna reakcja organizmu, jednak kiedy to uczucie nie opuszcza nas przez długi czas, zaczynamy odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Może to być na przykład przyspieszone tętno, wzmożona potliwość, ból brzucha, czy trudności w oddychaniu. Winowajcą złego samopoczucia są hormony stresu – magnez może być jednym z ich regulatorów. W przypadku jego niedoboru częściej dochodzi do pojawiania się ciężkich reakcji na stres, zatem należy stwierdzić, że obniżony poziom tego pierwiastka może powodować poważne problemy z opanowaniem emocji. Warto pamiętać, że osoby, które ze względu na wymagającą pracę lub trudne sytuacje życiowe są narażone na przewlekły stres, wykazują większe zapotrzebowanie na magnez.

Nie tylko poddenerwowanie – co jeszcze dolega osobom z niedoborem magnezu?

Niedostateczna podaż magnezu może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, które w skrajnych przypadkach utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niestety, niedobór tego pierwiastka rozwija się po cichu, a jego pierwsze objawy zbyt często bywają bagatelizowane – gorsze samopoczucie zazwyczaj tłumaczymy nadmiarem stresu lub okresowym osłabieniem organizmu. Dolegliwości, które powinny wzbudzić naszą czujność, to na przykład:

  • drżenie powiek,
  • skurcze mięśni,
  • bezsenność,
  • uczucie niepokoju, rozdrażnienie,
  • zawroty głowy,
  • podwyższone ciśnienie,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Czy to zła dieta? Przyczyny niedoboru magnezu

Zapotrzebowanie na magnez może zmieniać się w okresach większej ekspozycji na stres. Osoba dorosła każdego dnia powinna przyjmować około 300-400 mg tego pierwiastka, ale to nie zawsze wystarczy, by zaspokoić potrzeby naszego organizmu. Problem z niedoborem tej substancji często dotyka sportowców, którzy tracą cenne składniki odżywcze wraz z potem. Przyczyny zbyt niskiego stężenia magnezu mogą być związane z jego niedostateczną podażą albo utratą na skutek spożywania nadmiernej ilości kofeiny lub alkoholu, które wypłukują wspomniany pierwiastek. Zawartość tego makroelementu w ciele może spadać za sprawą biegunek oraz przyjmowania niektórych leków. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na tę substancję należy zadbać o odpowiednie wsparcie w postaci suplementacji – warto zwrócić uwagę na przykład na magnez Formeds.

Sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów niedoboru magnezu

Pierwszym krokiem wspierającym odbudowę organizmu dotkniętego niedoborem jest prawidłowa dieta. Warto urozmaicać swoje posiłki i jak najczęściej spożywać kaszę gryczaną, jaglaną, otręby, orzechy, nasiona, gorzką czekoladę, szpinak, jarmuż, rośliny strączkowe i banany. Pomocna okaże się także woda o wysokim stężeniu składników mineralnych. Czasem najlepszym wyjściem jest wprowadzenie suplementacji. Warto wybierać preparaty magnezowe z witaminą B6, które mogą łagodzić skutki przewlekłego stresu oraz wspierać pracę układu nerwowego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker