Aktualności

W Brdyujściu prąd wytwarzany jest z wody

Nie wszyscy mieszkańcy Fordonu wiedzą, że w Czersku Polskim przy Torze Regatowym w Brdyujściu działa elektrownia wodna firmy „Mewat”. W pobliżu można podziwiać ponad 100-letni jaz walcowy.

Pierwszą elektrownię wodną w Brdyujściu wybudowano w latach 1903-1906.  Służyła spiętrzeniu wód Brdy i produkowała energię elektryczną. Prąd służył do oświetlenia budynku technicznego i do obsługi jazu oraz śluz.  – W 1985 r. obiekt przebudowała i uruchomiła ponownie spółka „Mewat”. Elektrownia obok wytwarzania energii oczyszcza również mechanicznie wody wpływające z Brdy do Wisły. Przed wlotami do turbin działa system krat i czyszczarek mechanicznych. Poza tym na nasza rola polega utrzymywaniu stałego poziomu wody w Brdzie. Ochraniamy  przy okazji zabytkowy jaz walcowy- informuje inżynier Piotr Molenda, kierownik elektrowni.

Jaz walcowy to jedyna tego typu budowla na świecie. To urządzenie hydrotechniczne służy do piętrzenia wody. Jest najstarszym w Polsce i drugim na świecie jazem rodzaju walcowego. Posiada jednoprzęsłową konstrukcję betonową o szerokości 22 m. Zamknięcie stanowi walec stalowy o średnicy 2,5 m, poruszany elektrycznie bądź ręcznie. Podnoszenie i opuszczanie walca realizowane jest z pomocą mechanizmu wyciągowego. Nad jazem poprowadzono pomost operacyjny, wykonany w formie w konstrukcji stalowej, o długości 24,90 m – dodaje inżynier Molenda

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker