Aktualności

Elektrownia na…dachu

Kilka lat temu firma  Frosta przy znajdująca się przy ulicy Witebskiej zainstalowała na dachu mroźni elektrownię słoneczną. Jest to największa tego typu  instalacja w Polsce.

Elektrownia zbudowana jest z ogniw fotowoltaicznych. Przetwarzają  one promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Panele na dachu chłodni zajmują powierzchnię 600 m2. Łączna moc elektrowni  wynosi 80,5 kW. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 30% energii zużywanej do wychłodzenia mroźni. Energia z modułów fotowoltaicznych trafia do falowników, które zamieniają prąd stały w przemienny oraz kontrolują parametry systemu i sieci elektrycznej. System jest w pełni bezobsługowy.

Kosztem 15 milionów złotych powstają nowe linie produkcyjne w zakładach „Frosta”. Przy ulicy Witebskiej w czasach PRL-u działała Centrala Rybna. W 1998 jej miejsce zajęła najnowocześniejsza w Europie fabryka rybna. We „Froście” na pięciu liniach produkcyjnych przygotowywanych jest ponad 80 różnych wyrobów rybnych. To największy wytwórca złotych paluszków rybnych, paellii i warzyw na patelnię, dań gotowych, produktów z kurczaka, owoców morza i ciasta francuskiego. Produkty tej firmy trafiają nie tylko na polskie stoły. Mogą się nimi delektować między innymi mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy oraz Ukrainy. Możliwości produkcyjne fabryki to 40000 ton przetworów rocznie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker