Aktualności

Program edukacyjny „W SŁUŻBIE PRAWU” 2022/2023 zakończony sukcesem

Ponad 3 tysiące uczniów wzięło udział w programie edukacyjnym „W SŁUŻBIE PRAWU”

Z sukcesem zakończył się program edukacyjny „W SŁUŻBIE PRAWU” realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 2022 uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz 1178 uczniów szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego.

– Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zajęcia w szkołach podstawowych

Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochronne. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”. Uczniowie zapoznali się także z umundurowaniem więzienników, problematyką uzbrojenia oraz mogli zobaczyć funkcjonariuszy reprezentujących różne piony służby podczas realizacji typowych zadań służbowych.

– Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych

Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

Dodatkowo w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego zorganizowano 3 lekcje bezpieczeństwa w ramach projektu pt. „Szanuj zasady – chroń życie” we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego z Bydgoszczy i Gdańska. Podczas spotkania młodzież poznała codzienną pracę Inspektorów i ich obowiązki służbowe, jednak głównym celem było wyjaśnienie uczniom zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać będąc użytkownikiem ruchu drogowego – zarówno jako kierowca, ale i jako pieszy. Inspektorzy wyjaśnili m.in czym jest „korytarz życia”, jakie są zasady korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy oraz o czym warto pamiętać zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu. Od osadzonych młodzież usłyszała, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata.

Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych zamkniętych i typu półotwartego. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe, świetlica oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

Więzienie to nie jest miejsce, w którym powinna przebywać młodzież, jednak kiedy służy to prewencji przestępczości trudno o lepszą lekcję profilaktyki – powiedziała kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

W jednostkach penitencjarnych, w których funkcjonują „Izby historii i pamięci” oraz „Izby tradycji” młodzież zapoznana została m.in. z historią więziennictwa, którą zapoczątkował Marszałek Józef Piłsudski.  

Uważam, że realizowane przez nas zadania są niezbędne dzisiejszej młodzieży. Uczniowie szkół podstawowych i średnich są narażeni na wiele „pokus” i podejmują często sporo nieprzemyślanych decyzji. Przekazywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wiadomości na terenie jednostek penitencjarnych oddziałują prewencyjnie, poszerzając horyzonty myślowe dzisiejszych nastolatków oraz pobudzają niejednokrotnie do refleksji nie tylko uczniów, ale również ich opiekunów – dodał mjr Arkadiusz Bargieł, starszy wychowawca działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Koronowie.

Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.

Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie „W SŁUŻBIE PRAWU”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.sw.gov.pl w zakładce „edukacja młodzieży”.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker