Aktualności

Kolęda 2022/2023. „Dam 100 złotych w kopercie, bo przez 2 lata kolędy nie było. Chcę nadrobić”

Pandemia odwołała wcześniejsze wizyty księży u parafian. Będzie kolęda 2022/2023. Niektórzy włożą do koperty 100 zł. Dużo to, czy mało?

W niektórych parafiach w Fordonie kolędy już się rozpoczęły, m.in. w kościele pw. św. Mateusza na osiedlu Szybowników i pw. Matki Bożej Królowej Męczenników na Bohaterów. W innych, np. parafii pw. Św. Marka na Tatrzańskim, kolędy zaczną się 2 stycznia 2023. Wizyty duszpasterskie powracają po 2-letniej przerwie. W przypadku większości parafii były odwołane przez koronawirusa, a konkretnie: przez obostrzenia związane z pandemią.

Niektórzy wierni, szykujący się teraz na kolędę, uważają, że skoro przez 2 minione lata nie wręczali koperty księdzu, który przyszedł odwiedzić ich dom, to tym razem na swój sposób powinni nadrobić stracony czas. Są bardziej hojni.

– W 2020 roku i we wcześniejszych latach wkładałam do koperty maksymalnie 20 zł – mówi mieszkanka Fordonu. – Wszystko idzie jednak w górę. Kiedyś przekazywałam podczas mszy najwyżej 2 złote na tacę. Teraz częściej jest to 10 zł, rzadziej 5 zł, a przecież co niedzielę przekazuję datek. Pieniędzy w kopercie na kolędzie też więc powinno być więcej. Zamiast wspomnianych 20 zł, ofiaruję tym razem 100. To nie tylko dlatego, że kolędy przez 2 lata nie było, ale dlatego, że jeżeli w ogóle jest, to raz do roku.

Część wiernych nie wręczy kapłanowi kopert. Nie tylko z powodu inflacji i pogorszenia sytuacji finansowej. Oni nigdy nie mieli przygotowanych kopert.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker