Aktualności

Park&Ride w Fordonie. Otwarcie już 28 grudnia 2022. Kto z Was będzie tutaj parkował?

Prawie z rocznym opóźnieniem Park&Ride wreszcie zostanie otwarty w Fordonie. 160 miejsc czeka.

Park&Ride (z angielskiego: parkuj i jedź) to coraz częściej stosowane rozwiązanie w miastach w całej Polsce i Europie. P&R są miejskimi parkingami, zlokalizowanymi blisko miejsc przesiadkowych, czyli obok pętli albo przystanków autobusowych i tramwajowych. Mają pozwolić na uniknięcie korków ulicznych.

W Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy mówią o kosztach dla użytkowników parkingu: – Kierowca zostawia samochód na parkingu i podróżuje dalej komunikacją miejską w korzystnej cenie. Przy kontroli biletów wystarczy bowiem pokazać bilet z parkingu. Na takim bilecie mogą podróżować pasażerowie danego auta, tj. maksymalnie 5 osób. Jedyny warunek jest taki, aby podróż wszystkich osób odbywała się wspólnie, gdyż wydany będzie jeden bilet. Całodzienne pozostawienie pojazdu i podróże komunikacją w przypadku jednej lub dwóch osób kosztować będą 12 zł. Dla porównania: parkowanie przez 3 godziny w strefie płatnego parkowania (podstrefa A) to wydatek 13,7 zł.

Park&Ride w Fordonie od początku budził mieszane odczucia, ponieważ na jego potrzeby zlikwidowano część lasu między osiedlem Przylesie a szpitalem onkologicznym. Pojawiły się komentarze, że zieleń zastąpiono „betonozą”.

Budowa parkingu w Nowym Fordonie, w pobliżu ulic Akademickiej i Korfantego zaczęła się latem 2021 roku i wg pierwotnej wersji miała zakończyć się jeszcze w 2021. Plan nie został zrealizowany. Teraz wreszcie tak się stanie. 28 grudnia 2022 niestandardowy parking zostanie oficjalnie oddany do użytku. Na parkingu w Fordonie znajduje się 160 miejsc. To jeden z największych tego rodzaju parkingów w mieście. Łącznie będzie ich pięć na terenie Bydgoszczy, a większy od fordońskiego jest tylko ten wielopoziomowy przy ul. Grudziądzkiej, ma 285 miejsc.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker