Aktualności

Czy prom przez Wisłę rozwiąże problemy kierowców?

Trwa końcowy etap prac przed uruchomieniem promu łączącego Solec Kujawski z Czarnowem.

Ostatni wypadek na fordońskim moście kolejny raz uwydatnił brak alternatywnej przeprawy przez Wisłę w Bydgoszczy. Kierowcy chcący wrócić do Fordonu musieli jechać do Torunia lub do Świecia, aby przejechać na dugą stronę Wisły.

Nadal trwa budowa dróg dojazdowych do przeprawy promowej na Wiśle, która ma połączyć Solec Kujawski z Czarnowem. Prace przebiegają zgodnie z planem. Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy wszystkie normy bezpieczeństwa spełniać będzie prom mający przewozić ludzi i samochody.

Budowa przyczółków wraz z drogami dojazdowymi w Solcu Kujawskim i Czarnowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, firma Betpol z Bydgoszczy zrealizowała ponad 80 procent zakresu prac. Powstały już między innymi od podstaw konstrukcje dróg, chodników, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków. Wybudowano od strony Solca kanalizację deszczową. Cały czas regularnie spotykamy się i jesteśmy w kontakcie z wykonawcą promu – firmą Techno Marine z Malborka, która zbudowała jednostkę. Wprowadza ona jeszcze niezbędne zmiany, by jednostka spełniała ona wszystkie warunki zawartej umowy i warunkujące odbiór – powiedział Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Odbiorem promu, który ma transportować ludzi i samochody, zajmuje się teraz niezależna instytucja rzeczoznawcza – Polski Rejestr Statków. Ma ona wyegzekwować od firmy Techno-Marine spełnienie wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Zakończenie robót na przyczółkach i drogach dojazdowych (zgodnie z umową zwartą 23.12.2020r.) planowane jest jeszcze w tym roku. Ostatnie wysokie stany wody na Wiśle mogą wpłynąć na ostateczny termin zgłoszenia zadania do odbioru. Jednak Wykonawca nie wnosił do tej pory o dodatkowy czas.

Przeprawa promowa na Wiśle to inwestycja, o której mówi się od lat. W 2010 roku umowę intencyjną w sprawie budowy promu podpisali przedstawiciele powiatów toruńskiego i bydgoskiego, burmistrz Solca Kujawskiego i wójt Złejwsi Wielkiej. Inwestycja ma usprawnić komunikację w tym rejonie. Koszt tej inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego część to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker