Aktualności

Cenne znaleziska pod płytą Rynku w Starym Fordonie

Natrafiono m.in. na pozostałości po cmentarzu, fragmenty ceramiki, monety i szczątki zwierząt domowych

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach inwestycji w Starym Fordonie, archeolodzy dokonali cennych znalezisk. Odkryto prawdopodobnie tzw. grób skrzynkowy, który planujemy wyeksponować w obszarze rewitalizowanej płyty rynku w Starym Fordonie.

Wydobyte na terenie płyty rynku w Starym Fordonie elementy  to prawdopodobnie części tzw. grobu skrzynkowego. Zostały zabezpieczone i zdeponowane do czasu zakończenia inwestycji. Planujemy ich ekspozycję w obszarze zrewitalizowanej płyty rynku w Starym Fordonie. Pozostałe znaleziska archeologiczne, po zakończeniu inwestycji, razem ze sprawozdaniem z przeprowadzonego nadzoru i badań archeologicznych zostaną przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. 

Pomnik stojący na Rynku w Starym Fordonie upamiętnia mieszkańców Fordonu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. Powstał w 1959 roku. Ma formę stojącego prostopadłościanu. Zbudowano go z płyty i bloków kamiennych wykonanych z piaskowca. Zgodnie z projektem rewitalizacji został przesunięty o ok. 14 metrów bliżej kościoła. Wkrótce 5-metrowy obelisk będzie poddany renowacji. Po przenosinach tworzy całość wraz ze ścianą kościoła św. Mikołaja, gdzie męczeńską śmierć ponieśli burmistrz i mieszkańcy miasta. W miejscu pomnika wybudowana zostanie fontanna. Będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą połączone. Rozwiązanie to umożliwi, korzystanie z całej powierzchni placu przy wyłączonych dyszach lub wypełnienie pola całej niecki wodą. Na nowej płycie Rynku pojawią się też stylowe latarnie, ławki dużo zieleni oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca. W czasie prac dokonywane są kolejne odkrycia archeologiczne. Natrafiono m.in. na pozostałości po cmentarzu, fragmenty ceramiki, monety i szczątki zwierząt domowych.  Fordon przez lata funkcjonował jako osobne miasteczko, dopiero w 1973 roku został włączony do Bydgoszczy.

Do tego czasu ścisłe centrum Fordonu był zlokalizowane bliżej budynku obecnej synagogi. Dzisiejszy kościół na rynku z odkrywanym właśnie cmentarzem, znajdował się już na obrzeżach Fordonu. Rewitalizacja Rynku pochłonie 6 mln zł. Na przebudowa przyległych ulic oraz urządzenie terenów zieleni wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi zabezpieczyliśmy kolejne 25 mln zł. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker