Aktualności

Mini-tężnia powstanie w Starym Fordonie

Ruszamy z przygotowaniami do budowy kolejnych mini-tężni. Konstrukcja stanie w Starym Fordonie . Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na zadania z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej powstały takie obiekty na osiedlach Wyżyny, Osowa Góra oraz Terenach Nadwiślańskich.

Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach, dziś są też na polskich osiedlach. Dzięki głosom mieszkańców w BBO takie konstrukcje powstają również w Bydgoszczy. Mini-tężnie solankowe zostały wybudowane w trzech lokalizacjach, przy ulicach: Wielorybiej, Modrakowej i Hallera. Tereny wokół obiektów zostały uporządkowane, pojawiły się elementy małej architektury tj. ławki i stojaki na rowery. Konstrukcje są podświetlane po zmroku. Parametry techniczne tężni to 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcja obiektu została wykonana z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka.

Teraz ogłosiliśmy przetarg na dwie kolejne mini-tężnie, które w czasie poprzedniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wygrały głosowanie. Jedna z nich zostanie wybudowana z Starym Fordonie przy ulicy Targowisko, kolejna stanie na polanie Różopole w Myślęcinku. Na ponadosiedlowy projekt realizowany w Leśnym Parku Kultury i wypoczynku zagłosowało blisko 3 tysiące bydgoszczan. Osiedlowy pomysł w Starym Fordonie wsparło natomiast prawie 200 mieszkańców. Wpisuje się on również w szereg innych działań związanych z rewitalizacją tej części miasta.

W pierwszej kolejności powstanie niezbędna dokumentacja projektowa, a następnie realizowane będą prace budowlane. Zakładamy, że mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli skorzystać z obiektów wiosną przyszłego roku. Na realizacje obu inwestycji miasto zabezpieczyło około 1 miliona złotych.

Mini-tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w minitężniach.

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker