Aktualności

Dwa psy, Fiona i Buczuś przeszły na zasłużoną e policyjną emeryturę

Fiona i Buczuś, dwa policyjne psy, zamieszkały ze swoimi przewodnikami. 

Wczoraj (28.01.2021) w Wydziale Prewencji bydgoskiej komendy odbyło się pożegnanie. Było ono szczególne dla dwóch psów policyjnych Fiony i Buczusia oraz ich opiekunów asp. szt. Krzysztofa Furmaniuka i asp. szt. Sebastiana Sprenger. Policjanci- przewodnicy, z którymi na co dzień pieski pełniły służbę, liczyli się z tym, że kiedyś psy będą musiały przejść na emeryturę. Wiedzieli, że kiedy ta chwila nadejdzie pieski staną się na stałe członkami ich rodzin. Nie wyobrażali sobie, by nie zabrać ich do swoich domów, tym bardziej, że przez lata wspólnej służby ogromnie się zżyli. Ponadto Buczuś przez cały czas wspólnej służby z asp. szt. Sebastianem Sprenger mieszkał w jego domu.

Fiona jest dziewięcioletnim owczarkiem niemieckim. W trakcie służby wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Krzysztofem Furmaniukiem niejednokrotnie wskazywała miejsce ukrycia narkotyków, m. in.: w czasie przeszukania piwnicy bloku na bydgoskim Fordonie wskazała miejsce, gdzie dealer ukrył znaczną ilość środków odurzających. Wiele razy wskazywała ukryte środki w różnych miejscach: w skrytce pod piecem kaflowym, w tapicerce kanapy oraz w zakamarkach strychów i garaży.

Buczuś  służbę w Policji rozpoczął od kursu specjalistycznego „wyszukiwania zapachów środków odurzających” w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach w 2010 r.

W 2012 r. trafił pod opiekę asp. szt. Sebastiana Sprenger z przekazania po przewodniku, który odszedł na emeryturę. Od tęgo czasu mieszkał z rodziną policjanta stając się jej częścią. Jak wspomina przewodnik już pierwsze ich przeszukanie, które było realizowane dla CBŚP zakończyło się pełnym sukcesem. Buczek po wejściu do pomieszczenia od razu, bez zbędnego szukania, doprowadził i zaznaczył przez drapanie miejsce pod szafą, gdzie były ukryte znaczne ilości środków odurzających. To przeszukanie umocniło wiarę policjanta w doskonały węch czworonoga, czym jeszcze wielokrotnie w przyszłości Buczuś się wykazał.

Zarówno Fionie jak i Buczusiowi życzymy dużo zdrowia i odpoczynku na zasłużonej emeryturze – mówi podkom. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker