Aktualności

Uwaga! Nie bójmy się dziwnych odgłosów dochodzących z okolicznych lasów

W drugiej połowie września, tuż przed zachodem słońca możemy usłyszeć  głośne basowe ryki, rozchodzące się na wiele kilometrów. Odgłosy te dochodzą z pobliskich lasów. Czym jest spowodowany hałas, który zazwyczaj kończy się dopiero o świcie?

Przez najbliższe 4 tygodnie osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem, spowodowane hałasem dochodzącym z lasu.  W drugiej połowie września jelenie rozpoczynają okres godowy zwany rykowiskiem. W tym czasie byki, poprzez wydawanie donośnych dźwięków, rozchodzących się na wiele kilometrów, chcą odstraszyć swoich rywali. Czasem jednak ryki nie wystarczą i podczas dominacji nad chmarą łań, może dojść do walk między samcami.
 
Jeleń na rykowisku stał się w XIX wieku obiektem zainteresowań w niemieckim malarstwie akademickim. Nieco później, motyw ten był wykorzystywany na makatkach, dywanach i innych ozdobach znajdujących się w drobnomieszczańskich domach, przez co obecnie jest uznawany za symbol kiczu i złego smaku.
 
Punkt kulminacyjny okresu godowego jeleni w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około czterech tygodni. Ryki dochodzące z lasu można było jednak usłyszeć już pod koniec sierpnia.
 

Tekst : Kamil Świstowski Senior PR Executive WĘC Public Relations

Zdjęcie zostało wykonane aparatem:

Olympus OM-D E-M1 Mark III + obiektyw: M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 14.0 IS PRO)

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker