Aktualności

Jak wygląda sport za murami więzień. Narodowy dzień sportu 9.09.2020

Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska akcja społeczna, która otwiera setki placówek sportowych w całym kraju. Ten dzień otwarty to tysiące bezpłatnych treningów, zajęć i wydarzeń sportowych rozsianych po całym kraju. Co roku w Narodowym Dniu Sportu bierze udział kilkaset tysięcy Polaków. To także dobra okazja do tego, aby pokazać jak wygląda sport za murami więzień. 

Sport jako narzędzie wychowawcze

Sport jest niezastąpionym narzędziem wychowawczym i ważnym środkiem w procesie resocjalizacji obok terapii, pracy, czy nauki. Jest także dla więźniów środkiem do walki ze słabościami, daje możliwość przełamywania barier. Sport jest jednym z najprzystępniejszych sposobów dotarcia do osadzonych i oddziaływania na nich. Funkcjonariusze Służby Więziennej pokazują osadzonym, że mogą robić coś ciekawego, zgodnie z zasadami fair play, dlatego też skazani chętnie uczestniczą zarówno w organizowanych zajęciach kulturalno-oświatowych jak i sportowych, a także w zawodach organizowanych dla skazanych.

Sport za więziennym murem

Osadzeni przebywający w zakładach karnych i aresztach śledczych mają możliwość korzystania ze świetlic, boisk sportowych i placów spacerowych, a także urządzeń do rekreacji ruchowej i sportowej.

W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego działają sportowe Kluby Olimpijczyka. Najstarszy, bo liczący już ponad 30 lat funkcjonuje w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Jest to zatem pierwszy w Polsce klub stworzony w więzieniu. Kluby współpracują z Polskim Komitetem Olimpijskim. Odwiedzane są przez sportowców, a także uczestniczą w wydarzeniach sportowych, organizują konferencje naukowe na temat sportu i jego roli w resocjalizacji.

W zakładach karnych prowadzone są programy resocjalizacji skazanych. Takim przykładem jest chociażby program readaptacyjny pt. „Zdrowszy ciałem – twardszy duchem”. Uczestnicy programu mają okazję nauczyć się poprawnego planowania ćwiczeń, poznają także zasady zdrowego bilansowania diet przy wysiłku sportowym i życiu codziennym oraz uświadomienia negatywnego wpływu używek na zdrowie człowieka. Dzięki zajęciom sportowym osadzeni mają szansę na przykład na rozładowanie swoich emocji w akceptowalny społecznie sposób.

Tekst: por. Agnieszka Wollmann

Zdjęcia: st. sierż. Wojciech Łączkowski

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker