Aktualności

1 lipca przypada dzień psa

We wszystkich więzieniach w Polsce służy 107 psów specjalnych

1 lipca przypada dzień psa.  To dobra okazja, aby zaznaczyć, że za murami jednostek penitencjarnych służbę pełnią nasi czworonożni przyjaciele. Każdy hodowca i miłośnik psów chciałby, aby ich święto było okazją do chwalenia się pupilami.

We wszystkich więzieniach w Polsce służy 107 psów specjalnych – wykrywających narkotyki i substancje niedozwolone oraz 28 psów służbowych, czyli patrolowo-obronnych, których głównym zadaniem jest patrolowanie terenu jednostki w porze nocnej i dziennej.

W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego jest 8 psów. Dwa z nich to psy patrolowo-obronne, a sześć to psy specjalne. Nargo, Car, Neff, Nida, Nela, Nabia oraz Apis i Neska – to one pełnią służbę na czterech łapach w pięciu naszych więzieniach – informuje por. Agnieszka Wollmann – rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy. 

Psy służbowe, czyli patrolowo-obronne 

Jak sama nazwa wskazuje patrolują teren jednostek zarówno w porze dziennej jak i nocnej oraz wspomagają funkcjonariuszy w realizowaniu działań ochronnych np. w czasie otwierania Aresztów Śledczych oraz Zakładów Karnych lub cel w porze nocnej. Psy patrolowo-obronne uczestniczą w realizacji konwojów, patrolują wnętrza oraz okolice hal produkcyjnych, mogą też uczestniczyć w pościgach za uciekającymi osadzonymi oraz w poszukiwaniach ukrywających się osadzonych. Mają jeszcze jedno ważne zadanie – bronią swojego przewodnika.

Psy specjalne

To nie przypadek, że każdy z psów specjalnych ma imię zaczynające się na literę „N”. Tak jest przyjęte. Psy specjalne w naszej formacji kontrolują pod kątem wyszukiwania narkotyków pojazdy wjeżdżające na teren jednostek, a także osoby wchodzące na teren jednostek, czy hal produkcyjnych. Psy kontrolują także takie pomieszczenia jak: cele, miejsca zatrudnienia skazanych, sale widzeń, magazyny, pomieszczenia gospodarcze oraz korespondencję, w tym paczki oraz listy nadawane przez osoby bliskie skazanych. Ponadto współpracują z innymi służbami w realizacji ich zadań. To dzięki psom specjalnym Służba Więzienna jest w stanie zapobiec przedostawaniu się na teren jednostek znacznych ilość środków odurzających, ponieważ przeszkolonego psiego nosa nie oszukają pomysłowe kryjówki – zaznacza por. Wollmann. 

Początki służby

Żeby pies mógł rozpocząć służbę, musi spełniać szereg warunków. Najczęściej spotykane rasy psów w naszej formacji to owczarki: niemieckie, belgijskie oraz holenderskie. Zdarzają się także jagdteriery, foksteriery, beagle oraz cocker spaniele – informuje por. Wollmann.

 Do konkursu stają psy w wieku od jednego roku do dwóch lat o budowie i szacie zgodnej ze wzorcem rasy, szczepione, dobrej kondycji oraz odpowiednim stanie zdrowia. O zakwalifikowaniu psa do tresury decyduje komisja, w skład której wchodzą funkcjonariusze z Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z Zakładu Karnego w Czarnem. W trakcie naboru psy przechodzą przez liczne testy. W nieznanym dla psa środowisku sprawdzane są jego reakcje na różne bodźce, m.in. głośne dźwięki, wystrzały, jasne, ciemne, ciasne pomieszczenia, a także śliskie, miękkie powierzchnie, schody. U psów specjalnych ocenia się także aportowanie, a u psów służbowych ocenia się reakcje na pozoranta i gryzienie rękawa oraz reakcję na strzał. Po przejściu wstępnych testów, pies razem z przypisanym mu przewodnikiem odbywa szkolenie dostosowane do zadań, które będzie w przyszłości wykonywał. Szkolenie psów służbowych trwa 12 tygodni, podczas których zwierzę wraz z opiekunem uczą się współpracy pokonywania torów przeszkód, a także pościgu, obrony i ataku. Szkolenie psów specjalnych trwa dłużej ze względu na bardziej skomplikowane zadania, którym mają sprostać. Zwierzęta uczą się rozpoznawać zapachy narkotyków i substancji zabronionych, kojarzenia zapachów, czy kontrolowania paczek, które trafiają do więzień i je opuszczają. Wszystkie psy w więziennictwie uczone są, aby nie przyjmować pokarmu od osób nieznajomych. Po zakończeniu szkoleń zwierzęta odbywają służbę w przydzielonych zakładach karnych i aresztach śledczych. Psia służba w jednostkach penitencjarnych może trwa nawet 9 lat.

Zdjęcia: archiwum jednostek

Tekst por. Agnieszka Wollmann, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker