Aktualności

Ozonowanie samochodu sposobem na wirusa Covid-19?

Ozonowanie pojazdów w Bydgoszczy staje się coraz popularniejsze

Zwiększa się świadomość ludzi w kwestii higieny. Coraz więcej osób chce zadbać w tej kwestii również o swój samochód i zdezynfekować wnętrze tak, żebyśmy nie musieli obawiać się bakterii, wirusów czy pyłków. Wystarczy godzina i rozwiązanie, które jest stuprocentowo skuteczne, czyli ozonowanie.

Ozonowanie aut w  Bydgoszczy oferuje m.in. firma Auto Bydgoszcz – Wiesław Niciński. Jeszcze nie tak dawno temu ozonowanie było procesem niedostępnym dla klientów indywidualnych. Rozwiązanie to stosowano m.in. w branży budowlanej, hotelarskiej, spożywczej czy medycznej, przykładowo do dezynfekcji karetek pogotowia albo usuwania zapachu po pożarach. Dziś na dezynfekcję wnętrza auta z wykorzystaniem ozonu może sobie pozwolić prawie każdy.

Jak działa ozon w trakcie dezynfekcji pojazdu?
Ozon jest gazem składającym się z trzech atomów tlenu. Występuje naturalnie w przyrodzie (m.in. w atmosferze), aczkolwiek w przypadku ozonowania wnętrza samochodu jest uzyskiwany z pomocą specjalistycznych generatorów.

Jakie efekty daje ozonowanie samochodu?
Ze względu na właściwości utleniające ozon jest idealnym narzędziem do likwidacji pleśni, grzybów, roztoczy, pyłków, drobnoustrojów, wirusów, a także nieprzyjemnych zapachów – wliczając w to nawet zapach fabr i rozpuszczalników. Wszystkie te czynniki są dość trudne do usunięcia na inne sposoby – nawet przy regularnym dbaniu o czystość wnętrza – wpływając negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Czy ozonowanie auta jest skuteczne?
W kontakcie z ozonem wszystkie niechciane wirusy, bakterie, grzyby i roztocza są skutecznie usuwane lub dezaktywowane są ich szkodliwe cechy. O skuteczności tej metody może świadczyć chociażby fakt, że podczas pandemii koronawirusa karetki po przewożeniu zarażonych osób są właśnie odkażane za pomocą ozonowania.
Na co dzień, w mniej krytycznych sytuacjach, ozonowanie może natomiast pomóc np. alergikom. Pozwoli też usunąć nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego lub zwierząt. W rezultacie, po wykonaniu procesu ozonowania, wnętrze naszego auta jest nie tylko zdezynfekowane, ale także oddychamy naprawdę świeżym i czystym powietrzem.

Jak wygląda ozonowanie samochodu?
Przeważnie zaczyna się od wstępnego oczyszczenia wnętrza auta, szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy usunąć niechciany zapach, a jego źródło wciąż znajduje się w samochodzie. Po wykonaniu tego zabiegu do auta, na fotel pasażera lub dywanik przed fotelem pasażera, wkładane jest specjalne urządzenie – generator ozonu. W niektórych przypadkach generator pozostaje poza samochodem, natomiast do wnętrza, przez uchylone drzwi lub okno, wprowadzany jest jedyne odpowiedni przewód. Niezależnie od sposobu dostarczenia ozonu do wnętrza, po wykonaniu tych czynności rozpoczyna się właściwe ozonowanie. W samochodzie ustawiany jest obieg zamknięty powietrza i włączane są wentylatory (pomoże to oczyścić również przewody wentylacyjne), a urządzenie rozpoczyna generowanie ozonu. Po zakończeniu procesu we wnętrzu nie ma żadnych widocznych śladów tego zabiegu.

Ile trwa ozonowanie samochodu?
Najlepszą odpowiedzią byłoby aż do skutku – wszystko zależy bowiem m.in. od intensywności zapachu, którego chcemy się pozbyć. Przeważnie jednak cały proces nie trwa dłużej niż godzinę, a czasem jest skuteczny nawet i po wyraźnie krótszym czasie. Doświadczony serwis będzie doskonale wiedział, jak należy dobrać parametry generatora ozonu do nasze auta i jak długo powinno trwać ozonowanie.

Co należy zrobić po ozonowaniu samochodu i jak pozbyć się zapachu?
Po wejściu do świeżo ozonowanego samochodu będziemy przez pewien czas czuć charakterystyczny zapach. Co istotne, nie jest to w rzeczywistości zapach ozonu, a raczej produktów ubocznych wytwarzanych podczas generowania ozonu. Po pewnym czasie znikną one – wraz z zapachem – samoistnie, ale zdecydowanie warto w tym procesie pomóc. Przede wszystkim należy po ozonowaniu wnętrza wykonać przynajmniej krótką przejażdżkę z otwartymi oknami. Jeśli mamy taką możliwość (np. wentylowany garaż albo podjazd przed domem), warto na kilka godzin zostawić też auto z opuszczonymi szybami.
W związku z tym, że produkty uboczne ozonowania gromadzą się głównie na tapicerce i dywanikach, warto tę pierwszą przetrzeć wilgotną szmatką, natomiast te drugie odkurzyć. Nie zaszkodzi też przetarcie kokpitu i elementów plastikowych.

Jak często warto ozonować wnętrze samochodu?
Zaleca się, żeby ozonowanie było dokonywanie przynajmniej raz w roku. Pomoże to usunąć alergeny, bakterie, wirusy i inne czynniki, które mogą obniżyć komfort jazdy albo nawet życia. Jednak, gdy zajmujemy się przewozem osób lub prowadzimy działalność taksówkarską to powinniśmy wykonywać taki zabieg nawet codziennie. Dla bezpieczeństwa swojego i swoich pasażerów.  Z myślą o takich osobach firma Ozonowanie samochodów Bydgoszcz – Wiesław Niciński z ulicy Fordońskiej 407 wprowadził abonamenty miesięczne na codzienne ozonowanie w cenie 400 złotych).

Ozonowanie samochodu – czy warto?
Zdecydowanie tak! W obecnych warunkach jest to wręcz wskazane, szczególnie że koronawirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Poza okresem kryzysowym też jednak warto pamiętać o dezynfekcji. Gromadzące się w aucie roztocza, kurz, pyłki i drobnoustroje potrafią przyczynić się bowiem do wielu chorób, a także do obniżenia komfortu podróżowania. Ozonowanie warto regularnie zlecać tym bardziej, że nie jest to proces ani czasochłonny, ani kosztowny.

Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje ozonowanie samochodu?
Firma Ozonowanie samochodów Bydgoszcz – Wiesław Niciński oferuje jednorazowe ozonowanie w cenie 40 złotych. Abonament na codzienne ozonowanie wnętrza potwierdzony certyfikatem w cenie 400 złotych (za 30 zabiegów ozonujących).  Jeżeli zaintersowała Ciebie ta oferta to skontaktuj się z firmą Ozonowanie samochodów Bydgoszcz (ul. Fordońska 407) – tel. 535 594 961

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker