Aktualności

Nowe koncepcje zagospodarowania Rynku w Starym Fordonie

Cała inwestycja pochłonie ponad 7 mln zł

W czwartek  odbyło się spotkanie dotyczące rewitalizacji Rynku w Starego Fordonu. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele miasta, Rady Osiedla Stary Fordon, Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta oraz przedstawiciele firmy, która wygrała przetarg na projekt i przebudowę Rynku.

Na spotkaniu Wykonawca zaproponował też kilka rozwiązań uzupełniających dotychczasową koncepcję Rynku w Starym Fordonie, m.in. umieszczenie herbu w płycie Rynku. Fordon do 1973 jako oddzielne miasto posiadał własny znak przedstawiający białą różę na czerwonym tle. Rozmawiano również o korektach w sposobie ułożenia kostki tak  by projekt był jak najlepiej dopracowany i spełnił oczekiwania mieszkańców.  

Będzie  dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie i fontanna. Prace budowlane potrwają około dwóch lat. Rynek po rewitalizacji stanie się wizytówką Starego Fordonu. Wykonawca robót jest firma Steinbudex, z którym w marcu bieżącego roku Ratusz podpisał umowę. Ważnym elementem projektu są ograniczenie ruchu kołowego. Strefa rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego.

Dominującym materiałem posadzek będzie szara kostka granitowa. Wykorzystamy do rewitalizacji Rynku między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Ciemniejszy odcień i podział z użyciem gładkich granitowych płyt nawiązujący do bryły kościoła zostanie zaakcentowany przed świątynią.
Kostka w układzie koncentrycznym pojawi się też w centralnej części placu, gdzie funkcjonować ma fontanna.
Wokół lipowej alei, która zdobić ma południowa część placu i prowadzi w kierunku dawnego kościoła ewangelickiego pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku fordońska synagoga była drewniana.

Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker