Aktualności

Boss, Harry i Taj na zasłużonej emeryturze. Policyjne psy zamieszkały ze swoimi przewodnikami

Trzy z bydgoskich psów policyjnych, po latach służby, przeszły na zasłużoną emeryturę, którą spędzą w domach swoich przewodników asp. Mariusza Woźniaka, asp. szt. Krzysztofa Dąbrowskiego oraz asp. Arkadiusza Ludkiewicza.

W   Wydziale Prewencji bydgoskiej komendy odbyło się pożegnanie. Było ono szczególne dla trzech psów policyjnych Bossa, Harrego i Taja oraz ich opiekunów asp. Mariusza Woźniaka, asp. szt. Krzysztofa Dąbrowskiego oraz asp. Arkadiusza Ludkiewicza. Policjanci- przewodnicy, z którymi na co dzień pieski pełniły służbę, liczyli się z tym, że kiedyś psy będą musiały przejść na emeryturę. Wiedzieli, że kiedy ta chwila nadejdzie pieski staną się członkami ich rodzin. Nie wyobrażali sobie, by nie zabrać ich do swoich domów, tym bardziej, że przez lata wspólnej służby ogromnie się zżyli.

Boss to owczarek niemiecki długowłosy wyszkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Brał udział w 63 przeszukaniach miejsc pod kątem materiałów wybuchowych. W 2015 roku wygrał Eliminacje Wojewódzkie do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji. Uczestniczył w zabezpieczeniu wizyty Prezydenta oraz innych ważnych osób, a w 2016 roku w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Niestety jego stan zdrowia nie pozwolił, by przyjechał na pożegnanie do komendy.

Harry to pies wyszkolony do wyszukiwania zapachu narkotyków. Realizował wspólne czynności ze służbami takimi jak: Służba Więzienna, Żandarmeria Wojskowa, Krajowa Administracja Skarbowa, CBŚP. Niejednokrotnie czynności te zakończyły się wynikiem pozytywnym.

Taj to pies patrolowy. Jego wyszkolenie było odmienne z uwagi na charakter pełnionej przez niego służby. Ma na swoim koncie 39 zatrzymanych sprawców przestępstw, zatrzymanych 15 osób poszukiwanych, około 90 zabezpieczeń imprez masowych, sportowych i koncertów. Uczestniczył w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Poznaniu oraz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej U-20 w Bydgoszczy.

Bossowi, Harremu i Tajowi życzymy dużo zdrowia i odpoczynku na zasłużonej emeryturze.

podkom. Lidia Kowalska
Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker