Aktualności

Czy z Ostromecka do Fordonu można było przejść tunelem?

Cztery lata temu w czasie prac konserwatorskich  w Ostromecku natrafiono w pobliżu Pałacu Mostowskich na fragment szerokiego na metr, murowanego tunelu.

Początkowo zapowiadano, że wejście do niego zostanie odgruzowane. Jednak później wykonawca odstąpił od tego zamiaru. Nie wiadomo kiedy powstała ta budowla i jakie było jej przeznaczenie. Odkryty odcinek prowadził w poprzek tarasu w kierunku skarpy. Nieznana była jego długość i przede wszystkim miejsce wylotu. Niektóre przekazy ustne podają, że tunel miał prowadzić na drugą stronę Wisły. Jego wylot miał się znajdować w okolicy Fordonu.

Starzy mieszkańcy Ostromecka mówili, że to było sekretne przejście prowadzące do głównego pałacu albo do kościoła. Czy zbudowano go w okresie, kiedy na ostromeckim wzgórzu istniała warownia obronna? A może pochodzi z dużo nowszych czasów? Do dziś nie wiadomo czy był to prawdziwy podziemny tunel.

Osoby które podjęły decyzję o jego zasypaniu uważały, że prowadził on jedynie do pomieszczeń piwnicznych. Archeolodzy obiecywali że wyjaśnią dokąd tunel prowadził i jakie było jego przeznaczenie. Na obietnicach niestety się skończyło. A mogła to być kolejna atrakcja turystyczna Ostromecka.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker