Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w fordońskim przedszkolu”U Krecika Szybownika”

O bezpieczeństwie seniorów podczas Dnia Babci i Dziadka w fordońskim przedszkolu

Obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka w Przedszkolu nr 43 „U Krecika Szybownika” były okazją do spotkania z policjantami Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii bydgoskiej komendy. Asp. Szymon Porażyński oraz mł.asp. Rafał Wohlfeil rozmawiali z seniorami o oszustwach dokonywanych na szkodę osób starszych. Pomimo wzrostu świadomości zagrożenia wśród seniorów, licznych działań przeprowadzanych przez Policję i inne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem, cały czas dochodzi do oszustw, których ofiarami są nasze babcie i dziadkowie.

Oszuści starają się zdobyć zaufanie odbiorcy, a następnie przystępują do działania. Scenariuszy może być bardzo wiele, ale nie sposób sprecyzować dokładnie, jakie może być postępowanie przestępców przy każdej z metod, gdyż każda z nich cały czas ewoluuje. Z całą pewnością można wskazać jedną wspólną cechę tj. oszuści za każdym razem wywierają na osobach, które chcą oszukać bardzo silną presję czasu. Dzwoniąc pozostają na linii zmuszając je w pewien sposób do podjęcia szybkiej decyzji o przekazaniu środków pieniężnych. Wszystko po to, żeby osoba, która ma paść ofiarą tego przestępstwa nie miała czasu na zastanowienie się, czy też skontaktowanie się z bliską osobą żeby potwierdzić autentyczność przedstawionych przez oszusta okoliczności, a także ewentualnego zgłoszenia sprawy na Policję. Sprawcy ww. przestępstw są bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej. Rozmowa jest bardzo emocjonalna, fakty w niej przedstawione wskazują na to, że każda chwila ma znaczenie. Osobom starszym niejednokrotnie ciężko jest zachować zimną krew, najważniejsze jest dla nich dobro osób najbliższych.

Pamiętajmy więc, że najlepszym sposobem by nie dać się oszukać jest niewpuszczanie obcych osób do swojego domu czy mieszkania. Szczególnie osoby w podeszłym wieku nie mają obowiązku wpuszczania do domu kogokolwiek, tym bardziej w momencie gdy nie są pewnie kto tak naprawdę stoi za drzwiami.

Policjanci apelują do seniorów o ostrożność i rozwagę, a w przypadku podejrzenia, że możemy stać się ofiarą powyższych przestępstw proszą o niezwłoczny kontakt i zgłoszenie sprawy pod numerem alarmowym 112.
 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker