Aktualności

Tak będzie wyglądał po rewitalizacji Rynek w Starym Fordonie

Ratusz ogłosił przetarg na rewitalizację Rynku w Starym Fordonie. Będzie tu dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie oraz fontanna zlokalizowana będzie we wschodniej części placu. Będzie miała ona forma płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i necki będą płynnie połączone.

 – Stary Fordon wkrótce stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. To nie tylko efekt inwestycji uruchomionych przez miasto. Za nami już udana rewitalizacja ul. Bydgoskiej. Wkrótce rozpoczniemy prace przy Rynku oraz kompleksowe remonty  miejskich budynków. Przygotowujemy się też do zagospodarowania terenów nad Wisłą.

Koncepcja rewitalizacji Rynku w Fordonie powstała w ubiegłym roku. Rynek po rewitalizacji ma być wizytówką Starego Fordonu, ale jednocześnie sprzyjać spotkaniom mieszkańców.

Jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie.Ważnym elementem projektu są ograniczenie ruchu kołowego oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawę dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi.  Strefa rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptaku z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ul. Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne zachowa swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym. Dopuszczony zostanie okazjonalny przejazd przez strefę pieszą do bramy zakładu karnego. 

Naturalne materiały 

Dominującym materiałem posadzek będzie  szara kostka granitowa. Wykorzystamy do rewitalizacji Rynku między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Ciemniejszy odcień i podział z użyciem gładkich granitowych płyt nawiązujący do bryły kościoła zostanie zaakcentowany przed świątynią. Kostka w układzie koncentrycznym pojawi się też w centralnej części placu, gdzie funkcjonować ma fontanna. Chodnik wzdłuż więzienia wyłożymy granitowymi płytami. Z kolei wokół lipowej alei, która zdobić ma południowa część placu i prowadzi w kierunku dawnego kościoła ewangelickiego pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku  fordońska synagoga była drewniana.

W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne z jego historią. W punktach węzłowych podziałów posadzki umieszczone są punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku. Plac przed kościołem i nieckę fontanny łączy detal wspólnego wzoru mniejszych koncentrycznych przełożeń drobniejszej granitowej kostki w tym samym kolorze.
 
W posadzkę wbudowany zostanie również fundament pod choinkę  Pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 zostanie zrewitalizowany i odbudowany w nowej lokalizacji.

Oświetlenie formą i wymiarami nawiąże do dawnych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu. Na słupach umieszczone będą uchwyty do montażu flag. Pojawią się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz inne „oczka” wkomponowane w nawierzchnię.

Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Zielony bufor z kwitnącymi krzewami pojawić ma się od strony ul. Wyzwolenia. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w pobliżu wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie.

Opracowano na podstawie materiałów UM Bydgoszcz

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker