Aktualności

Zaproszenie do CKK „Wiatrak”

Spotkanie rozpocznie film pt. “Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939” -

W sobotę (31 sierpnia) o godzinie 16.00 w Domu Jubileuszowym będzie miało miejsce niezwykłe spotkanie. W sali konferencyjnej zgromadzą się przedstawiciele wyznań, które istniały w Bydgoszczy w czasie wybuchu II wojny światowej, by wejść w dialog o nienawiści. Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą w Dolinie Śmierci. Wstęp bezpłatny.
 

Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Fundację „Będziemy Polakami”, pod patronatami wojewody kujawsko-pomorskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Spotkanie rozpocznie film pt. “Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939” – dokument fabularyzowany w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego, zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w 2018 roku. Opisuje dramatyczne wydarzenia, do jakich doszło w tytułowym Karolewie koło Więcborka w 1939 roku. Niemcy zamordowali wówczas prawie 2000 Polaków z 52 miejscowości powiatu sępoleńskiego. Byli wśród nich księża, nauczyciele, ziemianie, rolnicy. Dokonane po wojnie ekshumacje zwłok ujawniły barbarzyństwo sprawców. Film został oparty na wnikliwej kwerendzie archiwalnej i zeznaniach świadków – potomków ofiar obozu w Karolewie.

Po projekcji filmu, w dyskusji na temat nienawiści wezmą udział przedstawiciele różnych kościołów. Swoją obecność potwierdzili:

ks. dr Paweł Hoppe – Kościół Katolicki,
ks. mjr  rez. prof. Mirosław Michalski – Dziekan Dekanatu Pomorsko-Warmińskiego Kościoła Polskokatolickiego w RP,  Duszpasterz Wojskowy i Służb Mundurowych Kościoła Polskokatolickiego w RP,
ks. Janusz Olszański – pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, przewodniczący oddziału pomorsko-kujawskiego Polskiej Rady Ekumenicznej,
ks. Marian Radziwon – proboszcz Kościoła Prawosławnego,
ks. dr Michał Włodarczyk – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ICF Bydgoszcz,
ks. kmdr Marek Loskot – proboszcz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Serdecznie zapraszamy!
Fundacja „Wiatrak”
 
Wolny od wirusów. www.avast.com

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker