Aktualności

Rusza budowa nowej linii tramwajowej na ul. Kujawskiej w Bydgoszczy

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Największa inwestycja komunikacyjna realizowana w centrum Bydgoszczy warta ponad 350 mln zł. Zdjęcia archiwalne ul. Kujawskiej.

Część robot przeprowadzono z wyprzedzeniem. Chodzi o wycinkę drzew i krzewów kolidujących z nowymi jezdniami oraz torowiskiem. Rozebrano też kamienicę przy Zbożowym Rynku 3. Zimą konsorcjum zaplanowało prace związane z rozbiórkami. Wyburzone zostaną budynki przy ul. Toruńskiej 4-6 i Kujawskiej 53-61 (między jezdniami). W sąsiedztwie obu tych placów powstanie zaplecze budowy. Z kolei wczesną wiosną ruszą prace przy przebudowie niezbędnego uzbrojenia i pierwsze roboty ziemne. Największy zakres robót budowlanych realizowany będzie od połowy roku, po zakończeniu głównych prac na węźle Szarych Szeregów.

Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ul. Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Wraz z nią wytyczony zostanie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi na nabrzeżu Brdy. Od strony zachodniej trakty zostaną przebudowane do placu Kościeleckich. Ciąg – Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni, od ul Długiej, do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie, ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej, musi zostać obniżone. Linia tramwajowa między dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. To wymaga budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas.

Wszystkie rozwiązania dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych, co oznacza m.in. budowę pochylni dla wózków, wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe czy wbudowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację osobom niepełnosprawnym.

Rozpoczęcie rozbiórek wykonawca wstępnie zaplanował na 15 lutego. Wtedy też wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu zakładająca jedynie ograniczenie ruchu na jednym pasie, ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas prowadzonych wyburzeń. 

Opracowano na postawie materiałów UM Bydgoszcz

 

 

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker