Aktualności

„Większego rozdziału między nami być nie może”- ważne słowa bp Jan Tyrawy

Niechby niemoc wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości uświadomiła nam, że większego rozdziału między nami być nie może – powiedział w niedzielę ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa. „Osiągnęliśmy maksimum, które szkodzi wszystkim” – wskazał.
 

W trudnych, jeszcze nie tak dawno nie do przewidzenia, okolicznościach przychodzi nam dziś świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości okupionej niezwykłymi ofiarami sześciu pokoleń Polaków, wymarzonej i wytęsknionej. Niepodległości, która już u zarania okazała się być zagrożoną i trzeba było o nią powtórnie walczyć” – mówił bp Tyrawa podczas mszy w intencji ojczyzny w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy.

Ordynariusz zaznaczył, że odzyskanie niepodległości przed 100 laty, po 123 latach niewoli, było szczególnym fenomenem. Podkreślił, że okres niewoli okazał się czasem rodzenia się szczególnej tożsamości narodu polskiego, która okazała się źródłem mocy, trwania, pamięci i walki.

Biskup zwrócił uwagę, że nawet setna rocznica odzyskania niepodległości okazała się za słaba, żeby ją wspólnie świętować. Skrajności okazały się być nie do pojednania. Biskup dodał, że „dla ludzi wierzących nie pozostaje już nic innego, jak tylko modlić się o pomyślność ojczyzny i moc trwania”.

(PAP)
 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker