Aktualności

To już pewne! Budowa przystanku wiedeńskiego na ul. Focha nastąpi w 2019 r.

Wiedeńskie przystanki tramwajowe funkcjonują już w wielu metropoliach. Bydgoszcz jest największym polskim miastem, w którym ich jeszcze nie ma.  Petycję w tej sprawie wystosowało do ratusza stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych .

 – W Bydgoszczy dwa przystanki powinny pojawić się przy skrzyżowaniu Gdańska-Chodkiewicza, dwa przy Gdańskiej i Cieszkowskiego, w obu kierunkach na przystanku Nakielska-Stawowa oraz przy pl. Teatralnym – informuje Paweł Górny ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych.

Przystanki wiedeńskie nazywają się tak, bo pierwsze tego typu rozwiązania pojawiły się w stolicy Austrii. Stosuje się je, gdy torowisko biegnie środkiem ulicy, na poziomie jezdni. Część jezdni wzdłuż przystanku zostaje podwyższona. W efekcie sprawia to że pasażerom wsiada się łatwiej.

Jest to szczególnie przydatne dla seniorów, rodziców z wózkami dziecięcymi, osób niepełnosprawnych, ale też dla każdego chociażby z większym bagażem. Kierowców z kolei takie rozwiązanie skłania do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy w obrębie przystanku.  Zwiększa to bezpieczeństwo wsiadających i wysiadających z tramwaju.

Przystanek wiedeński pozwala też maksymalnie wykorzystać zalety taboru niskopodłogowego, bo wyniesienie znajduje się wówczas niemal na poziomie podłogi w tramwaju.

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker