Aktualności

Dla 201 dzieci zabrakło miejsc w bydgoskich przedszkolach

Pierwszeństwo w przedszkolach państwowych mają rodziny wielodzietne i dzieci niepełnosprawne. Przedszkola niepubliczne nie obawiają się jednak konkurencji.

Na rok szkolny 2014/2015 Miasto Bydgoszcz przygotowało 5223 miejsca w placówkach wychowania przedszkolnego. W wyniku rekrutacji zakwalifikowano 4827 kandydatów, w tym 2868 kontynuujących wychowanie przedszkolne i 1959 kandydatów przystępujących po raz pierwszy do naboru.  201 dzieci nie zakwalifikowało się do żadnego przedszkola.

W przedszkolu publicznym 5-godzinny pobyt dziecka jest bezpłatny, każda kolejna godzina kosztuje złotówkę. Czesne zmalało w nich do 60 zł. Od kilku już lat można skorzystać z rekrutacji internetowej. Jednak wielu rodziców woli zrobić to osobiście. Taki bezpośredni kontakt z dyrektorem jest dla nich dużo ważniejszy niż bezduszny system elektroniczny. Na przedszkolaki czeka w Bydgoszczy ponad 5 tys. miejsc. Połowa z nich jest już zajęta przez dzieci, które kontynuują naukę w przedszkolu. Zainteresowanie publicznymi przedszkolami wzrasta.

Są to już w tej chwili bardzo niewielkie opłaty dzięki dotacjom na edukację przedszkolną. Przypominamy: pięć godzin bezpłatnych, każda kolejna tylko za złotówkę – informuje Iwona Waszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy.Wyniki rekrutacji znane będą 8 maja.

Sytuacja w przedszkolach niepublicznych jest nieco odmienna, aczkolwiek szeroka oferta zajęć dodatkowych, wliczonych w miesięczną opłatę w Przedszkolu Niepublicznym BAJKA ul. Szczęśliwa 7, spotyka się z dużym zainteresowaniem rodziców. Jest to jedna z niewielu tego typu placówek w regionie posiadająca własny basen o wymiarach 10×6 metrów i głębokości 70 cm.

Przedszkolacy korzystają z niego dwa razy w tygodniu. Temperatura wody wynosi od 32C do 34C. Dzieci biorą udział w między przedszkolnych zawodach pływackich. Wiele z nich zdobyło cenne nagrody. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w województwie kujawsko-pomorskim który zaoferował możliwość uczestnictwa w zajęciach niemowlętom i małym dzieciom. Zajęcia w wodzie prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów. Nauczą oni w profesjonalny sposób czynności ruchowych bobasy już od 4 miesiąca życia. Jesteśmy członkami Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt oraz czynnie uczestniczymy w rozwoju i promocji tej formy aktywności – informuje kierownik i instruktor, Marcin Matysiak.

Nasze dzieci korzystają raz w tygodniu z zajęć plastycznych takich jak rzeźba, malarstwo i grafika. Poza tym Przedszkole organizuje raz w miesiącu kontakt z muzyką etniczną. W ofercie dla naszych przedszkolaków mamy także język angielski, bajkoterapię, kynoterapię, taniec oraz zajęcia komputerowe. Opiekę nad dziećmi sprawuje psycholog i logopeda. Prowadzona jest gimnastyka korekcyjna a dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, terapia w nowej sali doświadczania świata. Zgodnie z programem pracy jesteśmy nastawieni się na rozwój zdrowia i sprawności fizycznej dzieci wprowadzając zajęcia minitenisa i aikido. Otwarci też jesteśmy na współpracę z rodzicami i realizujemy ich pomysły i propozycje – mówi dyrektor”Bajki”, Stefania Wasilewska.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker