Aktualności

Wyszogród – turystyczną atrakcją Fordonu

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni  zapalili zielone światło dla planów rekonstrukcji średniowiecznego grodu w Wyszogrodzie.

Na listopadowej sesji radni przyjęli Strategię Rozwoju Bydgoszczy. Znalazł się w niej zapis o utworzeniu szlaku świętego Wojciecha. W fordońskim Wyszogrodzie, jak głoszą legendy, miał się zatrzymać patron zjednoczonej Europy w drodze do Prus. Gród będzie zlokalizowany w połowie drogi z Gniezna do Gdańska. Poza religijnym przesłaniem będzie także atrakcją turystyczną. Dla mieszkańców Fordonu przez stulecia Wyszogród nie kojarzył się z dawnym grodem książęcym. Opuszczony kościół wyszogrodzki w XVI wieku uległ całkowitej ruinie. Obok świątyni znajdował się stary cmentarz i kostnica. Ponowne zainteresowanie dawnym grodziskiem nastąpiło dopiero pod koniec XIX wieku.

Bydgoszcz mogłaby zaistnieć jako miejsce związane z kultem św. Wojciecha. Dzięki Portowi Lotniczemu będą mogli do nas przyjeżdżać pielgrzymi z Pragi, Rzymu, Mediolanu, Wenecji czy Strasburga. Jak powszechnie wiadomo, są to miasta związanych z kultem świętego Wojciecha. Rekonstrukcja grodu przyczyni się niewątpliwie do powstania nowych miejsc pracy. Przyniesie również korzyści miastu, taksówkarzom, właścicielom hoteli, kwater i restauracji – mówi Robert Szatkowski, szef Stowarzyszenia Wyszogród.

W grodzie będą mogły odbywać się atrakcyjne pokazy rycerskie i żywe lekcje historii dla szkół. Liczymy na to że skorzystają na tym również UKW i UMK. Studenci takich kierunków jak historia czy archeologia będą mogli tutaj rozwijać swoje umiejętności. Od dwóch sezonów prowadzą tu wykopaliska archeolodzy z UMK – dodaje prezes Szatkowski.

Pierwsze budowle obronne powstały na tym trenie już na początku X wieku. Grodzisko największe znaczenie osiągnęło za panowania Bolesława Krzywoustego. W 1330 roku wojska Krzyżackie dowodzone przez komtura chełmińskiego, Ottona von Lauterberga, oblegały warownię. Po kilku dniach twierdza została zdobyta i doszczętnie zburzona. Wyszogród został opuszczony. Dzięki temu fortyfikacje ziemne zachowały się w tak doskonałym stanie. W to miejsce pojawił się nowy ośrodek osadniczy położony ok. 2 km na północny wschód, czyli Fordon. W najmłodszych warstwach wału znaleźliśmy liczne groty bełtów. We wschodniej części grodziska odkryliśmy groby szkieletowe. Datujemy je na XII-XV wiek – informuje dr Jacek Bojarski z Instytutu Archeologii UMK

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker