Aktualności

Synagoga zmieni swoje oblicze

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Pod koniec listopada, w żydowskie Święto Chanuka, Fundacja UKW, nowy właściciel synagogi, zorganizuje w jej murach imprezę dla mieszkańców Fordonu.

Fordońska synagoga została wybudowana w stylu klasycystycznym prawdopodobnie w połowie XIX w. Do wybuchu II Wojny Światowej pełniła funkcje sakralne. Po wojnie przebudowano obiekt na kino które działało nieprzerwanie do 1988 roku. Od tamtej pory budynek jest nieużytkowany. Zabytkowy gmach wymaga dalszej modernizacji. Do tej pory udało się wyremontować jedynie dach i zewnętrzną elewację. Wnętrzach straszą na razie gołymi murami. Nie ma wody, prądu i najgorsze nie ma również ogrzewania. Fundacja UKW szacuje, że na remont potrzeba jeszcze od 5 do 10 milionów złotych.

W pierwszej kolejności kosztem 100-200 tys. złotych trzeba wykonać kosztorys i projekt adaptacji budynku. O pieniądze się nie martwimy. Chcemy je pozyskiwać od nowego roku z różnych źródeł. Jako fundacja mamy w  tym duże doświadczenie. Nie chcemy też  zapominać o przeszłości budynku. W czasie listopadowej imprezy będzie można posłuchać  w jej wnętrzach typowo żydowskiej muzyki klezmerskiej – informuje Bogusław Kunach z Fundacji UKW.

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker