Aktualności

Świat Movie – Niemcy

W Ostromecku i MCK-u odbędzie się filmowy Festiwal kultury niemieckiej Kleine Berlin.

Całemu projektowi przyświeca myśl „Jeśli zdjęcie jest 1000 słów film jest ich milionem”. Co za tym idzie poprzez filmy możemy poznać inną kulturę najszybciej i najatrakcyjniej jak jest to dziś możliwe. Kultura niemiecka przez wieki miała niebagatelny wpływ na kulturę polską a w kontekście naszego miasta jest wręcz jednym z jej filarów. Przez dziesięciolecia powojenne wpływ ten był wypierany i zacierany. Dziś jako wolny naród możemy z podniesionym czołem i bez kompleksu cieszyć się tym wspólnym dziedzictwem. Nie widzimy, jako świadomi swoich korzeni i dumni z polskości bydgoszczanie potrzeby wypierania niemieckiego wkładu w budowę naszego miasta. W poszukiwaniu wspólnych korzeni postanowiliśmy wakacyjną edycje serii ŚWIAT MOVIE poświęcić Niemcom.

Entourage kompleksu pałacowego w Ostromecku jest idealny poprzez swoja dwunarodową historię do tego typu poszukiwań i refleksji. Jak wygląda kultura niemiecka dziś a jak wyglądała kiedyś zobaczymy w małym przeglądzie, który przygotowaliśmy. Wisienką na torcie będzie planowany seans filmu „Dzika kotka” (Pola Negri w roli głównej) z bardzo oryginalną muzyką stworzoną przez lokalnych muzyków. Pola Negri w „Dzikiej kotce” z 1921 roku. Urodzona w Lipnie z polsko-cygańskim korzeniem jest idealnym przykładem na to jak wspólna tożsamość polsko – niemiecka odbijała się w Bydgoszczy. Nasze miasto było dla Poli ważnym punktem na drodze do podboju ówczesnego Berlina a później ważnym miejscem do podtrzymywania kontaktu z Polską.
 
Filmy będziemy mogli zobaczyć na wielkim dmuchanym ekranie w ogrodzie przed Pałacem Dużym w Ostromecku. Przed rozpoczęciem seansu w sobotę i niedziele zaprosimy Państwa na poczęstunek w klimacie kuchni niemieckiej, będą wursty i inne delicje oraz degustacja niemieckiego piwa i wina.

Dzięki uprzejmości Miejskich Zakładów Komunikacji Publicznej w nocy z 24 na 25 sierpnia zostaną uruchomione dodatkowe miejskie autobusy na linii Ostromecko – pl. Kościeleckich.

Ważnym elementem tego wydarzenie będzie spotkanie regionalnych środowisk filmowych w ramach Kujawsko Pomorskiego Forum Filmowego, którego celem jest stworzenie systemu finansowania filmu w województwie oraz przygotowanie Regionalnego Kongresu Środowisk Filmowych, który odbędzie się w Toruniu i Bydgoszczy pod koniec października.

Piątek 23.08
Kino Orzeł
g. 18:00 „Jestem po to żeby mnie kochać” – spektakl z piosenkami Marleny Dietrich
g. 19:30 Seans filmu „Błękitny anioł” 1930 rok, film z Marleną Dietrich

Sobota 24.08
Ostromecko
Od g. 18:00 poczęstunek kuchni niemieckiej degustacja piwa i wina
g. 21:30 „Dzika Kotka” 1921, niemy film z Pola Negrii do którego muzykę na żywo zagrają lokalni muzycy

Niedziela 25.08
Ostromecko
Od g. 18:00 poczęstunek kuchni niemieckiej degustacja piwa i wina
g. 21:30 “Życie na podsłuchu”, 2006 rok, reż: Florian Henckel von Donnersmarck

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker